Woj. wielkopolskie ma powody do dumy. Charakteryzuje się najniższym w Polsce bezrobociem wynoszącym 3%, podczas gdy średnia krajowa to 5%. Najwięcej pracowników zatrudnia przemysł, drugim co do wielkości pracodawcą jest handel. Zdecydowanie miejsc czeka w transporcie i logistyce, budownictwie i administracji. Niewielki udział w strukturze rynku pracy mają działalność naukowa, komunikacja, obsługa nieruchomości, HoReCa i pozostałe branże.
Choć bezrobocie w województwie jest niskie, to jednak mieszkańcy nie mogą liczyć na imponujące zarobki. Do poziomu krajowego, wynoszącego nieco poniżej 7700 zł brutto, sporo nam jeszcze brakuje. Średnie zarobki w woj. wielkopolskim to niecałe 6900 zł brutto, różnica jest zatem spora. To przede wszystkim wina licznych stanowisk dla robotników niewykwalifikowanych, dla których standardem jest stawka minimalna.
W rozpoczynaniu kariery od pracy za najniższą krajową nie ma nic złego, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz jeszcze ani odpowiednim wykształceniem, ani doświadczeniem zawodowym. Jeżeli jednak kolejne miesiące mijają, a pracodawca nie jest skłonny podwyższyć pensji, to prawdopodobnie czas zmienić firmę.
Skąd mieć pewność, że tym razem trafisz na przedsiębiorstwo podchodzące do pracownika z szacunkiem, zarówno pod względem płacy, jak i organizacji pracy? To proste – gdy zainteresuje cię jakaś oferta, sprawdź opinie o wystawiającym ją pracodawcy na www.gowork.pl. Ponieważ firmy nie mają możliwości ingerowania w treść komentarzy, masz pewność, że otrzymasz rzetelną informację. Błyskawicznie dowiesz się, czy deklaracje z oferty lub z rozmowy o pracę mają pokrycie w rzeczywistości – czy po okresie próbnym faktycznie można liczyć na umowę na czas nieokreślony i pierwszą podwyżkę, czy płace podlegają corocznej waloryzacji, a wszystkie prawa pracownika są respektowane.
Siłą Wielkopolski jest przemysł. Funkcjonuje tutaj Poznański Okręg Przemysłowy, skupiający firmy z branży elektromaszynowej, chemicznej, spożywczej, drzewno-papierniczej i mineralnej. Zatrudnienie bez problemu znajdą zarówno specjaliści w poszczególnych dziedzinach, jak i pracownicy produkcji.
Do największych firm przemysłowych w woj. wielkopolskim, stale potrzebujących nowych pracowników, należą m.in. Enea (branża energetyczna), Amica (producent AGD), Apart (wytwórca biżuterii), Imperial Tobacco (branża tytoniowa), Werner Kenkel (producent opakowań i tektury) oraz Lisner (przemysł spożywczy). Poza przemysłem głównymi pracodawcami są podmioty handlowe: Jerónimo Martins, Dino, Lidl, Media Expert i Allegro.
Dzięki rozproszeniu firm pracę w woj. wielkopolskim można znaleźć nie tylko w stolicy, ale i w znacznie oddalonych od niej miejscowościach. Niemniej jednak podobnie jak w innych województwach, także i tutaj to właśnie Poznań ma do zaoferowania najwięcej osobom w różnej sytuacji życiowej. Znalezienie pracy jest w stolicy niewątpliwie najłatwiejsze, choć nie zawsze będzie to dobrze płatna posada.