Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

W elektrowni gazowej znajdzie pracę około 120 osób. Ruszy za trzy lata

11:42, 01.04.2024 Aktualizacja: 19:46, 26.10.2025
Skomentuj W elektrowni gazowej znajdzie pracę około 120 osób. Ruszy za trzy lata

Ruszyła budowaelektrowni gazowej w Turku. – Jesteśmy po przekazaniu placu budowy wykonawcy. Naterenie po starej elektrowni na węgiel w Turku, na działce ponad 60 hapowstanie nowoczesna elektrownia gazowa o mocy około 600 MW – mówił Piotr Woźny,prezes konińskiego ZE PAK-u. Już w ubiegłym roku firma wpłaciła konsorcjum wykonawcówpierwszą ratę płatności.Zastąpi starąelektrownię na węgiel

Znana jest planowana data zakończenia budowy elektrowni. – Zpoczątkiem kwietnia 2027 roku powinnabyć już w pełni działająca, operacyjna elektrownia, która będzie wysyłaćprąd do sieci. Będzie produkowała więcej energii niż elektrownia na węgiel.Będzie miała wyższą sprawność. 600 MW elektrowni gazowej to jest źródło,które będzie niezwykle potrzebne wpolskim systemie energetycznym – mówił prezes ZE PAK. Jak podkreślał, właśnietakich elektrowni jak w Turku brakuje w polskim systemie energetycznym. – Takichszybkich, responsywnych, szybko działających elektrowni, które są w staniebardzo szybko reagować na to co dzieje się w systemie energetycznym. Pamiętajmy,że to co dzieje się na rynku, rozmawiamy w marcu 2024, a elektrownia ruszy za 3lata. Zobaczymy jaka będzie wtedy sytuacja w systemie energetycznym w Polsce.To się sprowadza do tego, ile ona godzin w roku będzie w stanie funkcjonować –czy to będą 2 tysiące godzin, 4 czy 6 tysięcy. W tej chwili nasze założenie nadzień dzisiejszy przewiduje, że to będzie około 3-3,5 terwatogodziny rocznie.To sporo – wyjaśniał Piotr Woźny.

„Nie obawiamy się oekonomikę przedsięwzięcia”

– Nie budowalibyśmy tej elektrowni gdyby nie to, że w 2021roku zgłosiliśmy się do aukcji na rynku mocy organizowanej przez Polskie SieciElektroenergetyczne i ją wygraliśmy. Polski system energetyczny się rozpada nanaszych oczach. Myślę, że od 2030 roku będziemy mogli obserwować serię blackoutów (awarii zasilania). Wszystkie prognozy mówią, że te stare elektrowniewęglowe przestaną wtedy funkcjonować. Nie będziemy mieli wtedy elektrowniatomowej, bo jest to niemożliwe, żebyśmy ją mieli, więc po to PSE organizująaukcje, żeby zainteresować inwestorów budowaniem nowych źródeł. My sięzgłosiliśmy, otrzymaliśmy wsparcie bardzo duże na 17 lat z rynku mocy i teraz naszym zadaniem jest zate pieniądze elektrownię postawić. Kiedy to zrobimy będziemy mogli te pieniądzez rynku mocy otrzymywać. Absolutnie nie obawiamy się o ekonomikę naszegoprzedsięwzięcia. Wiemy, że będziemy w stanie zaopatrzyć się w taki gaz, który będzienam umożliwiał rentowne prowadzenie tej działalności – mówił prezes ZE PAK-u

Ile osób będzie pracowało w wybudowanej elektrowni? – Znaszych analiz wynika, że w elektrownigazowej znajdzie pracę około 120 osób – mówił Piotr Woźny.

zdj. Elektrownia gazowa będzie zbudowana w miejscu nieistniejącej już elektrowni, działającej na węgiel brunatny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%