Dzisiajnieopodal stacji paliw Orlen w Modle Królewskiej, w gminie Stare Miasto, spotkalisię przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Jestem w drodze na posiedzeniesejmu i komisji dzisiaj. Jesteśmy tutaj dzisiaj z panami starostami i przedstawicielamiPSL, by poruszyć trzy tematy. Pierwszy to cena paliw – mówił Andrzej Grzyb,poseł PSL. Podczas konferencji mówiono także o pieniądzach, które ma otrzymaćWielkopolska oraz konieczności utworzenia stanowiska koronera.
Przedstawiciele PSL-upodkreślali, że cena paliw jest zbyt wysoka. – Widzimy, że cena paliw od ubiegłego rokuwzrosła ponad 30 procent. Tutaj jest nieco niższa, ale półgodziny temu byłem na stacji Orlenu, bo ja tankuję na tych stacjach, niewzdrygam się przed tym. Dobrze, że jest polski operator, który zajmuje się dostawąpaliw, ale uważam, że ceny są w tej chwiliwyśrubowane. One osiągają – benzyna 95 – 5,60 zł i to poza autostradami, a 5,40jeśli chodzi o olej napędowy. Ceny paliw były już tak wysokie kilkanaście lattemu. Ale wtedy za baryłkę ropy trzeba było płacić prawie 170 euro, w tejchwili sięga około 70 euro. Połowę stanowi cena hurtowa paliwa, natomiast drugączęść to podatki i opłaty, w tym podatek akcyzowy i opłata paliwowa – mówił AndrzejGrzyb.
I dodał, że wpływ nawysokość cen ma rząd. – Najlepszym dowodem jest niedzielna konferencja prezesaPSL-u, kiedy w jej trakcie cena spadła o 15 groszy. Bardzo szybka reakcja. Traktujemy to jako zdarzenie, które ma charakterciekawego epizodu. Nie twierdzę, że po naszej konferencji cena na tej stacjispadnie o 15 groszy, ale zwracamy uwagę na problem, który dotyczy wieluobywateli. Z jednej strony ludzie są zachęceni, żeby po rocznym prawie lockdowniepojechać na wakacje. Patrzę na te zboża wokół. One za chwilę będą musiały być skoszone i te ceny paliw dla rolników sąpo prostu bardzo kosztotwórcze. To się później przełoży na koszty żywności, boto drugi czynnik wywołujący presję inflacyjną. Nie zamierzam podawać recepty wjaki sposób należałoby to rozwiązać, bo to kwestia decyzji rządu. Natomiast zwracamypubliczną uwagę na ten fakt, ponieważ połowę ceny paliw stanowią podatki iopłaty. Ta kwestia powinna być przedmiotem reakcji ze strony rządu – mówił poseł.
Jak poinformował, wiadomojuż ile Wielkopolska otrzyma pieniędzy w ramach wieloletniego budżetu. – Tobędzie niespełna 1,7 mld euro. To 0,8mld mniej niż w poprzednim okresie. Gdyuwzględnimy około 350 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji naprzemiany, które będą się odbywały w tym regionie, to kwota ta przekracza 2 mldeuro, ale to jest fundusz celowy, adresowany do takich regionów, jak regionkoniński, gdzie zachodzą silne przemiany związane z wygaszaniem wydobycia węglabrunatnego i ze zmianami energetycznymi. Mogę z dużą satysfakcją odnotować, żew Komisji Europejskiej został on uznany jako najlepiej przygotowany program ztych trzech regionów, które mają być objęte sprawiedliwą transformacją. Komisja na razie zakwalifikowała subregion koniński,bo tu wygasza się wydobycie węgla, Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Natomiast wprogramach rządowych jest jeszcze łódzkie, lubelskie oraz małopolskie, a tamnie ma procesów wygaszania. Gdyby się okazało, że Komisja Europejska chceutrzymać trzy regiony, to będzie szansa na weryfikację w górę tego funduszu,ale dzisiaj nie chciałbym o tym przesądzać, żeby nie wywoływać nadmiernegooptymizmu – mówił Andrzej Grzyb.
Trzecia sprawa dotyczyłakoronera. – Ja tylko zasygnalizuję, że ze dwa lata o tym rozmawiamy. Cały czas poszczególnesłużby domagają, żeby samorządy finansowały i zorganizowały obecność koronera przystwierdzeniu zgonu. Do tej pory nie znaleziono nikogo, kto by to sfinansował.Samorząd ma określone finanse ifaktycznie trudno jest takie zadanie przyjąć, co nie znaczy że tego nie robimy.Ostatnio starosta Bielik był na konwencie i też o tym rozmawiano – mówił WładysławKocaj, wicestarosta koniński.
O tematach podjętychpodczas konwentu starostów mówił Stanisław Bielik, starosta koniński. – Jedenze starostów zwrócił się do pana wojewody o rozwiązanie problemu koronera. Panwojewoda wskazał panią dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia oddziałuwielkopolskiego. Że ma to być zadanie wojewody słyszymy już od wielu lat, aniestety – jak mówi skarbnik powiatu – nie mamy prawa finansować tego działania.Nie jest to nasze zadanie, ale wczuwamy się w położenie tych ludzi, gdzie ktośzmarł i nie ma kto stwierdzić zgonu. Z tego co wiem, ma być to zadanie państwa,więc wojewody i on powinien go wyznaczać – mówił. Na konwencie był podjęty takżetemat Polskiego Ładu. – Cieszymy się, że te środki zaczynają prawie być uruchamiane.W lipcu można składać będzie wnioski do programu, w pierwszej kolejności będą prawdopodobniedotyczyły ochrony środowiska. Jako powiat jesteśmy tym zainteresowani, aleszczególnie budową i remontem dróg. Jesteśmy na to przygotowani. Obawiam się ozbyt wielkie bogactwo, bo mamy kilka projektów, które planujemy złożyć, ale niemożna więcej jak trzy – wyjaśniał Stanisław Bielik.
Na konwencie mówionotakże o trudnej sytuacji domów pomocy społecznej, które w Wielkopolsce mająmniej pacjentów. – Ja się cieszę, że nam się udało czas pandemii dosyć łagodnie w naszym domu w Ślesinie przejść.Dziś nie ma tam jakichś wielkich problemów. Mamy pełną obsadę mieszkańców. Zajednym mieszkańcem idzie dofinansowanie 4 tysięcy złotych. Podczas pandemii trochęubyło też obsługi, jest problem z lekarzami i pielęgniarkami. Będę jutrorozmawiał z panią dyrektor DPS-u i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, bybliżej się tej sprawie przyjrzeć – tłumaczył starosta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz