Minister zdrowiapodpisał wczoraj decyzję o uruchomieniu od 1 lutego szpitala dla pacjentów zCOVID-19 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szpital, aktualniepozostający w stanie gotowości, już jako „aktywny”, będzie mógłprzyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem.
W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) powstanie szpitaltymczasowy, który zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19.Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżekintensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Łóżka szpitalne będąoddawane pacjentom etapami wzależnościod liczby pacjentów. – Uruchomienie szpitala tymczasowego ma ścisłyzwiązek z kontynuacją procesu uwalniania łóżek covidowych w szpitalach całegowojewództwa i ich przekazywania dla pacjentów z innymi schorzeniami – tłumaczywicewojewoda Aneta Niestrawska.
Wielkopolskie szpitale mają obecnie na 2poziomie zabezpieczenia 1.174 zajęte łóżka oraz 716 wolnych. Dotychczasuwolnionych łóżek zostało 1.018. 1 lutego będzie ich 1.153. - Otwarcieszpitala tymczasowego pozwoli wykorzystać potencjał szpitali klinicznych,których kadra zostanie zaangażowana w opiekę nad osobami z COVID-19 ipodejrzeniem tej choroby, a także umożliwi dalsze przywracanie oddziałówszpitalnych dla pozostałych pacjentów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektorWielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jednocześnie, personel szpitali,w których już zostały uwolnione łóżka covidowe, będzie mógł w większym stopniuzadbać o leczonych tam pacjentów niezakażonych koronawirusem.
Pod koniec listopada ubr. służby wojewody odebrały od MiędzynarodowychTargów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego. Uzupełniony zostałsprzęt do diagnostyki pacjentów. Szpital dysponuje m.in. jednym znajnowocześniejszych tomografów komputerowych. Zakończył się także processzkoleń dla personelu medycznego, który zostanie zabezpieczony przez szpitalpatronacki. Jest nim Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego wPoznaniu.
Szpital zorganizowany zostanie w pawilonach targowych. W halachwydzielone zostaną sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazynyleków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów orazpomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będziedysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii ielektrokardiografii. Przy targach zamontowany został zbiornik, zabezpieczającypacjentów w tlen medyczny.
Szpital na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich do końca styczniabr. pozostawał szpitalem „pasywnym”. Decyzja o jego otwarciu została podjęta poanalizie sytuacji epidemicznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz