Radni powiatowi, którzy nie będąprzychodzić na sesje i posiedzenia komisji, dostaną niższe diety. Zanieobecność na sesji radnemu zostanie zabrane 30 procent diety. Jeśli niebędzie go także na posiedzeniu komisji za każdą nieobecność potrącone będzie mu25 procent poborów.
Jakjuż pisaliśmy, we wrześniu 2019 r. radni powiatowi zwrócili się doprzewodniczącego w sprawie nieobecności na sesjach i posiedzeniach komisji. – Był wniosek radnych, by nawzajem siędyscyplinować, jeśli chodzi o uczestnictwo w obradach rady, jak równieżkomisjach – mówił wtedy Janusz Stankiewicz. – Chodzi o notoryczną nieobecność jednej radnej i nieuczestniczenie wpracach rady. I zapowiedział wtedy, że podejmie kroki w tej sprawie, adokładniej zajmie się projektem uchwały, w której radni nieprzychodzący nasesje i komisje będą mieli obniżoną dietę. Na ostatnim posiedzeniu radnijednogłośnie podjęli w tej sprawie uchwałę. Od 1 stycznia 2020 za nieobecnośćna sesji radnemu zostanie zabrane 30 procent diety. Jeśli nie będzie go takżena posiedzeniu komisji za każdą nieobecność potrącone będzie mu 25 procentpoborów. Łączne potrącenie diet w danym miesiącu nie może przekroczyć 80procent całości. Potrącenia nie będą dokonywane w przypadku trzech pierwszychnieobecności czy to na sesji, czy komisji, przedstawienia zwolnienialekarskiego i jeżeli nieobecność spowodowana jest pełnieniem obowiązków. Jeśliradny wyjdzie z sesji bez usprawiedliwienia się u przewodniczącego potraktowaneto zostanie jako nieobecność na całym posiedzeniu. Dieta pozostanie naniezmienionym poziomie, jeśli radny usprawiedliwi swoją nieobecność spowodowanąwypadkiem losowym.
– Diety radnych pozostały na tymsamym poziomie. Podjęta uchwała miała na celu zunifikowanie wcześniejszychdwóch uchwał. Jedna dotyczyła diet, a druga podróży służbowych. Opróczpomniejszenia diet z tytułu nieobecności radnych na sesjach czy posiedzeniachkomisji, nic więcej nie uległo zmianie. Nowy przepis wszedł w życie 1 stycznia.Wszystkie dotychczasowe nieobecności nie będą w żaden sposób egzekwowane.Projekt uchwały był konsultowany z przewodniczącymi klubów radnych. A tazostała podjęta jednogłośnie– mówił Janusz Stankiewicz. Jakie pieniądze otrzymują radni powiatowi za swojąpracę? Kwoty podawane są netto, bo radni nie płacą z tego tytułu podatków.Przewodniczący rady otrzymuje 2.684,13 zł miesięcznie, wiceprzewodniczący rady(obaj mają taką samą stawkę) – 1.789, 42 zł, przewodniczący poszczególnychkomisji – 1.610, 48 zł, zwykły radny, który nie pełni żadnych funkcji –1.252,59 zł. Nie ma odrębnych pieniędzy za posiedzenia komisji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz