Dzisiaj uroczyście oddano do użytku Bibliotekę
Publiczną Gminy Skulsk. Po remoncie budynek z lat siedemdziesiątych to teraz nowoczesny
obiekt, z którego korzystać mogą i starsi, i młodsi mieszkańcy. Przestronne
pomieszczenia pozwolą na prowadzenie zajęć, wieczorków poetyckich, warsztatów
oraz spotkań z autorami. Dodatkowo, by z księgozbioru mogła skorzystać jeszcze
większa grupa mieszkańców, w szczycie budynku stanął książkomat. Podczas spotkania uroczyście przecięto symboliczną wstęgę.
Po poświęceniu wyremontowanej placówki głos zabrał Andrzej Operacz, wójt gminy Skulsk. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. To dzięki wam ta inwestycja stwarza nowoczesną, otwartą i przyjazną atmosferę do obcowania z książką, kulturą i wiedzą. Dzięki wam w Skulsku powstał nowoczesny obiekt, przyjazny osobom niepełnosprawnym, nowoczesny i przestronny. Jestem przekonany, że nowa siedziba stanie się ważnym punktem na kulturalnej mapie naszego regionu, miejscem tętniącym życiem i sprzyjającym szeroko pojętemu rozwojowi wszystkich pokoleń naszej społeczności. Życzę, by dla wielu bibliotek w Polsce była inspiracją do podobnych przeobrażeń. Pani dyrektor i zespołowi biblioteki życzę powodzenia i pomyślności na wszelkich polach działalności w zmodernizowanej siedzibie, bogactwa pomysłów, niewyczerpanych zasobów energii oraz nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz rozwoju czytelnictwa, wiedzy i kultury. Mieszkańcom, czytelnikom, wszystkim odwiedzającym życzę, by przychodzili do biblioteki z radością, aby zanurzyć się w lekturze znakomitej książki, obejrzeć wystawę, rozkoszować się kulturą, miło spędzać czas, zwyczajnie odpoczywać. Wszystkim użytkownikom i przyjaciołom biblioteki życzę satysfakcji oraz zadowolenia z korzystania z tej nowoczesnej instytucji na miarę oczekiwań i potrzeb – mówił.
Jak podkreślała Ewa Wolaszek, dyrektor biblioteki, działanie placówki skupia się głównie na gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu zbiorów na zewnątrz i na miejscu. – Propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych to nasze główne zadanie. Książka, mimo ogromnej ewolucji, jest pamięcią, skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Rola nowoczesnych bibliotek nie ogranicza się jedynie do funkcji wypożyczania. Obecnie mieszkańcy przychodzą także po to, by spotkać się z autorami, podróżnikami, czy innymi ciekawymi osobami, pograć w planszówki albo po prostu miło spędzić czas wśród książek. Działalność okołobiblioteczna ma niesamowity wpływ na rozwój czytelnictwa – mówiła. – Mamy ogromne szczęście, że dzięki środkom finansowym przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Instytutu Książki w kwocie 2.222.760 zł oraz środkom z budżetu gminy w wysokości 849.873,39 zł – mogliśmy stworzyć tak piękne miejsce dla naszych czytelników.
W czasie spotkania uroczyście przecięto wstęgę. Biblioteka gościła samorządowców, przedstawicieli instytucji współpracujących, reprezentantów bibliotek. W części artystycznej wystąpiły dzieci.