Aby wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z dostępną infrastrukturą. Urząd Statystyczny w Poznaniu prowadzi dokładne wyliczenia, które pozwoliły na stworzenie interesującego podsumowania ubiegłego sezonu. Zatem, czy pasażerowie poruszający się po województwie wielkopolskim mieli powody do zadowolenia?
Na początek warto poruszyć najważniejsze aspekty wygodnego poruszania się, w zależności od wybranej metody podróży. Miłośnicy regularnej komunikacji autobusowej otrzymali do swej dyspozycji 7766 kilometrów tras regionalnych, natomiast linie komunikacji miejskiej przekroczyły próg 6200 kilometrów.
Kolejnym środkiem komunikacji, który znalazł się w dzisiejszym zestawieniu, jest pociąg. Należy zatem podkreślić, że użytkowane linie kolejowe osiągnęły pułap niemal 1900 kilometrów, a sami pasażerowie mogą dołączyć do wycieczki w jednym z 82 węzłów przesiadkowych. Co szczególnie ważne, zdecydowana większość oferowanych przejazdów wykazuje zelektryfikowany model działania, a to potwierdza jednocześnie wdrożone modernizacje.
Rozbudowana infrastruktura sprzyja również właścicielom pojazdów, którzy korzystają z osobistych środków na początkowym etapie podróży. Województwo wielkopolskie na koniec 2022 roku posiadało bowiem aż 69 parkingów typu Park & Ride, dzięki czemu następuje wyraźna redukcja zatorów drogowych, a jednocześnie niwelacja emisji zanieczyszczeń. Osoby potrzebujące nagłego transportu mogły skorzystać również z niemal 7500 funkcjonujących taksówek.
Wielkopolska jest jednocześnie ważnym punktem logistyki pasażerskiej, ponieważ komunikacja miejska odpowiada za transfer prawie 270 milionów osób w roku. Podobne wnioski dostarczają dane Urzędu Transportu Kolejowego. Województwo oferuje 270 stacji kolejowych, których głównym reprezentantem jest sam Poznań, ale wyróżniono także Gniezno i Leszno!
Województwo wielkopolskie szczyci się wynikiem ponad 2500 kilometrów dróg dla rowerzystów, co oznacza 7,3 kilometra na 10 tysięcy mieszkańców. Do dyspozycji obywateli oddano również 19 systemów rowerów publicznych.
Skupmy się teraz na aspektach samego Poznania. Warto bowiem poznać udogodnienia dla rowerzystów w mieście koziołków. Dlaczego?
Według autorów WroData to właśnie stolica Wielkopolski uzyskuje doskonałe wyniki pod względem rowerowej dynamiki rozwoju analizowanych miast. Poznań systematycznie zwiększa udział ruchu rowerowego, co może być efektem aktywowanego "Programu Rowerowego Miasta Poznania 2017-2022 z perspektywą do roku 2025".
Specjalne działania mają kilka podstawowych intencji. Jednym z nich jest stworzenie wydajnej i zintegrowanej sieci tras, co ma zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się rowerem. Z tym wiąże się inny, równie ważny punkt, czyli redukcja incydentów z udziałem rowerzystów, a w konsekwencji wyeliminowanie ofiar śmiertelnych.
W celu monitorowania wyników miasto zainstalowało specjalne liczniki, które nadzorują ruch rowerowy. Dane obejmujące tegoroczne kalkulacje pokazują sumę zliczeń, która przekracza dziś 8,5 milionów wszystkich ewidencji. To jednak nie koniec ciekawostek, gdyż specjalna strona demonstruje również najpopularniejsze lokalizacje wśród rowerzystów. Zatem, gdzie miłośnicy dwóch kółek powinni szukać idealnej nieruchomości?
Pierwsze miejsce piastuje rejon ulicy Grunwaldzkiej oraz Święcickiego. Biorąc to pod uwagę, łazarskie lokale na sprzedaż w Poznaniu z portalu Gethome.pl mogą okazać się doskonałym pomysłem. Poza udogodnieniami dla rowerzystów punkt znajduje się także niedaleko dworca, Starego ZOO oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak wygląda sektor nieruchomości w tym zakresie?
Serwis https://gethome.pl/ pokazuje aż 518 dostępnych mieszkań z rynku wtórnego. Doskonałym przykładem jest oferta dwupokojowego lokalu o powierzchni 67 metrów kwadratowych z tarasem oraz pięknym widokiem na pobliski park Wilsona!
Alternatywą skierowaną dla osób poszukujących bardziej kameralnych lokalizacji jest druga pozycja rowerowego plebiscytu. To bowiem Malta stała się niezwykle popularnym miejscem rowerowych wypraw, co wcale nie dziwi. Punkt ten znajduje się nad brzegiem Jeziora Maltańskiego, niedaleko Nowego Zoo, a także Parku Tysiąclecia.
Jednocześnie, obszar ten posiada świetne połączenie komunikacyjne z centrum miasta, a także licznymi usługami handlowymi. Zaledwie kilkanaście minut dalej funkcjonuje Galeria Posnania, czyli istne centrum zapewniające rozrywkę oraz kompleksową ofertę produktów. Malta łączy zatem pełen potencjał rozwiniętego miasta z potrzebą równowagi i harmonii.
Kolejny raz wspomniany serwis pomaga w znalezieniu idealnego zakątka - tym razem na Ratajach! Mieszkania na wynajem w Poznaniu według rekomendacji Gethome zapewniają przystępność relaksującej aury, a jednocześnie wielu nowoczesnych biurowców - niezależnie od punktu docelowego, trasę z łatwością można pokonać na rowerze!