Na stopach znajduje się, aż siedem tysięcy dwieście zakończeń nerwowych. Uciskając je lub masując wpływamy na wszystkie narządy w ciele, poprawiając ich funkcjonowanie. Średni czas masażu – na przykład stóp – powinien trwać około godziny. O szczegóły poprosiliśmy masażystkę Sławę Kopczyńską.
Uściślając zagadnienie refleksoterapii trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż nie tylko odpręża, relaksuje, ale też w pewien sposób leczy. – Masując stopy pracujemy kciukiem, centymetr po centymetrze, na całej ich powierzchni i nawet, gdy pacjent nie jest świadomy swoich dolegliwości to odczuwany wówczas ból sugeruje istniejące zakłócenia w funkcjonowaniu organizmu. Moim zadaniem jest przywrócenie mu równowagi – informuje masażystka Sława Kopczyńska.
Refleksoterapia to jedna z dziedzin medycyny naturalnej. Wykazuje działanie lecznicze i relaksacyjne, dzięki stymulacji określonych punktów i stref odruchowych na stopach, twarzy, głowie, uszach oraz dłoniach.Refleksyte odpowiadają poszczególnym narządom i układom w ciele człowieka, w związku z czym pobudzając pewne punkty wpływamy pozytywnie na narządy. W Polsce najbardziej popularnym rodzajem refleksoterapii jest refleksologia stóp. Ostatnio jednak zauważa się zwiększenie zainteresowania zabiegami na twarz i dłonie zwłaszcza u kobiet.
Działanie terapeutyczne refleksologii usprawnia krążenia krwi i limfy, wycisza układ nerwowy, przywraca naturalną równowagę biologiczną ciała. – Dla bardziej spektakularnych efektów masaż stóp warto wzbogacić o masaż dłoni. Można go kontynuować w domu – oczywiście po wstępnym instruktażu – podpowiada Sława Kopczyńska. Jak się dowiedzieliśmy, o ile masaż stóp może być bolesny to twarzy jest niesamowicie przyjemny. – Sporo pacjentów wówczas zasypia. Ponadto to także dobry moment na przerobienie nękających daną osobę problemów. Łatwiej wtedy o rozwiązania, ponieważ zostaje usprawniony proces pozytywnego myślenia – nadmienia masażystka. Jak usłyszeliśmy podczas zabiegów zdarza się, że ludzie podskakują, płaczą, krzykną… – Reakcje są różne, bowiem dochodzi do odblokowywania przepływu energii i usprawnienia pracy receptorów – wyjaśnia masażystka Sława Kopczyńska.
Refleksoterapia stóp: pobudza organizm do harmonijnego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Działa odprężająco, wspomaga usuwanie toksyn, dodaje energii, likwiduje obrzęki stóp.
Refleksoterapia twarzy: działa głęboko relaksująco eliminując codzienny stres, zmęczenie i uczucie napięcia. Doskonale rozluźnia i poprawia nastrój. Przywraca napięcie, gładkość oraz blask skórze twarzy. Pomaga w przypadku bezsenności. Polecana jest szczególnie w okresie napięć, zaburzeń na tle emocjonalnym typu bezsenność, lęki, przemęczenie. Wycisza i regeneruje.
Refleksoterapia dłoni: usprawnia krążenia krwi i limfy, wycisza pracę systemu nerwowego, przywraca naturalną równowagę biologiczną ciała. Masaż dłoni ma również doskonałe walory relaksacyjne, działa odprężająco, wspomaga usuwanie toksyn z ciała, witalizuje, likwiduje obrzęki dłoni. – Dla większości społeczeństwa refleksoterapia nadal jest mało znana. To samo dotyczy koninian. Ludzie nie są świadomi, iż dzięki temu masażowi mogą się pozbyć bólu głowy, żołądka, kręgosłupa … Oczywiście nie pomoże jeden masaż. Konieczna jest ich seria, ustalana zawsze indywidualnie. Jednak minimum to dziesięć masaży. Wówczas efekty mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć – mówi masażystka.
Co będziemy odczuwać podczas przeprowadzanych zabiegów?
– Doznania i odczucia są różne i bywa, że już na początku pacjent czuje się mało komfortowo, bowiem mogą się niego pojawić m.in. bóle głowy, częstsze oddawanie moczu itp. Tłumaczę wtedy, iż to normalna reakcja organizmu i nie można się zniechęcać, tylko kontynuować pracę w celu osiągnięcia pełnej równowagi – podkreśla masażystka.
Czy dzięki refleksoterapii możemy się pozbyć nagniotków, modzeli i odcisków?
– Przystępując do pracy z pacjentem na początku dokładnie oglądam stopy. Jeśli posiada on tego rodzaju nieprawidłowości proszę wcześniej o konsultację z podologiem, który owe zmiany usunie, a dopiero później przystępuję do kolejnego etapu czyli do masaży – odpowiada Sława Kopczyńska.
Refleksoterapia coraz częściej jest stosowana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej
Jak donoszą fachowe źródła dzięki refleksoterapii udaje się uzyskać pozytywne rezultaty w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości, bowiem praca na refleksach pobudza przepływ impulsów nerwowych, a masowanie newralgicznych miejsc na stopach czy na dłoniach wpływa korzystnie na ukrwienie chorych narządów i wzmacnia siły witalne. Poza tym organizm szybciej się regeneruje i oczyszcza. Ulega też poprawie przemiana materii. Istotnym jest tutaj również to, iż masaż ten wykazuje działanie przeciwbólowe.
Ważne. Z dobrodziejstwa refleksoterapii – bez ryzyka – mogą korzystać kobiety w ciąży.