Marek Skoraszewski, prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu oraz Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie, organu prowadzącego szkołę, szczególnie ciepło wspominał osoby, które pomagały przy pracach organizacyjnych związanych z rozpoczęciem działalności szkoły. Dyrektor Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie, Katarzyna Bartczak, mówiła, jak rozwijała się szkoła na przestrzeni lat, wspomniała pierwszą siedzibę, przeprowadzkę do własnego budynku, rozpoczęcie działalności branżowej szkoły II stopnia. W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano wyjątkowość nauczania dualnego, które wyróżnia Rzemieślniczą Szkołę Zawodową spośród innych szkół branżowych w Koninie. Tydzień nauki teorii w szkole i tydzień praktyk zawodowych w zakładzie rzemieślniczym jest bardzo wysoko oceniany przez uczniów, ich rodziców i pracodawców.
Jubileusz był też okazją, aby wyróżnić i nagrodzić nauczycieli i pracowników szkoły. Piotr Korytkowski, prezydent Konina, w uznaniu zasług, odznaczył medalami „Zasłużony dla miasta Konina” nauczycieli zawodu, Sylwię Frantczak oraz Mirosława Bobka. Nie były to jedyne odznaczenia wręczone tego dnia. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jan Gogolewski, wyróżnił Honorową Odznaką Rzemiosła dyrektora szkoły, Katarzynę Bartczak, wicedyrektora szkoły, Lidię Lorencką, nauczycieli zawodu, Mirosława Bobka oraz Kazimierza Jętczaka. Szczególne podziękowania zostały przyznane osobom, które 10 lat temu przyczyniły się do powstania pierwszej w Wielkopolsce Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej prowadzonej przez organizację cechową. Katarzyna Bartczak wręczyła pamiątkowe statuetki pierwszemu dyrektorowi szkoły, Annie Krysińskiej, rektorowi Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie, Markowi Waszkowiakowi oraz prezesowi Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i Starszemu Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie, Markowi Skoraszewskiemu. Nie obyło się również bez okolicznościowych życzeń od dyrektorów zaprzyjaźnionych z Rzemieślniczą szkół i placówek, do których dołączyli zaproszeni wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin.
W trakcie uroczystości placówce został przekazany sztandar, który będzie najważniejszym symbolem szkoły. „Tworzymy jakość, tworzymy przyszłość” – to zamieszczone na nim hasło, a zarazem główna idea wyznaczająca kierunek wychowawczo -dydaktycznych działań szkoły. Na nowy sztandar uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie zostając włączeni w społeczność „Rzemieślniczej”.
Po przyjęciu przez dyrektora i przedstawicieli uczniów
sztandaru, w uznaniu zasług na rzecz szkolnictwa zawodowego, realizowanego
przez szkołę, Rzemieślnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie
została odznaczona przez Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego „Złotym medalem im.
Jana Kilińskiego”. Prezes Związku, Jan Gogolewski, przypiął honorową odznakę do
nowego sztandaru, a pani dyrektor wręczył pamiątkowy medal „Za Zasługi dla
Rzemiosła Polskiego”. Na zakończenie uroczystości dyrektor, Katarzyna Bartczak,
podziękowała osobom, które przyczyniły się do ufundowania sztandaru szkoły, za
ich wkład finansowy, szczególnie Cechowi Rzemiosł Różnych w Koninie.
opr. mar