Ten festiwal ma już swoją stałą publiczność i nierozerwalnie związany jest z Koninem. W naszym mieście szykują się znakomite koncerty także w tym roku. Pierwszy z nich już dzisiaj o godzinie 19.00 w kościele św. Bartłomieja w starej części Konina. Z pewnością będzie pięknie, a mówimy to z czystym sumieniem, bo mieliśmy okazję uczestniczyć w próbie. – Naszą ideą jest przedstawienie publiczności różnorodności tego, co mamy w XXI wieku – mówi Janusz Wawrowski, skrzypek pochodzący z Konina. – Ale też tego, co nam się podoba i w czym czujemy się dobrze. Sami mamy frajdę z tego, co gramy – dodaje skrzypaczka Agata Cieplińska. – Znamy się nie od dziś i nie gramy ze sobą pierwszy raz. Szybciej więc jesteśmy w stanie się zgrać nawet jak pracujemy nad nowym repertuarem.
– Koncert w farze oparty jest na klasyce kameralistyki. Tutaj folklor będzie tylko w utworze Wojciecha Chałupki „The Poem of the night” w opracowaniu na klarnet i kwartet smyczkowy, natomiast będą utwory bazujące na folklorze w szkole muzycznej, prezentowane przez uczniów. W tym roku grono jest bardzo bogate, bo to 13 uczniów z konińskiej szkoły muzycznej plus trójka zaproszonych gości – z Kalisza, Gdańska i Warszawy – mówi Bogumiła Dziel-Wawrowska, prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego i śpiewaczka, prywatnie żona Janusza Wawrowskiego. Jak przyznaje, nie wyobraża sobie tego wydarzenia bez Konina. – Konin jest takim naszym trzonem, także z racji naszych powiązań rodzinnych zawsze chętnie tutaj przyjeżdżamy. O tym również się mówi w Polsce, że artyści są tu mile przyjmowani. Władze Konina zawsze zaszczycają nasze koncerty. Ogromną i znakomitą rolę pełni również kuchnia mamy mojego męża. Artyści wyjeżdżają stąd objedzeni na słodko i na wytrawnie. Czujemy się tutaj świetnie – dodaje Bogumiła Dziel-Wawrowska.
W tym roku festiwal otrzymał wsparcie ministerstwa kultury, mógł więc zostać poszerzony o kolejne miasta. To Ostrów Wielkopolski i Gniezno. – Taka ostatnia edycja była pięć lat temu – dodaje Bogumiła Dziel-Wawrowska. Festiwal wspiera również konińska firma Granges.
Na wiolonczeli zagra Tadeusz Wawrowski (nazwisko nie jest przypadkowe, bo to syn Bogumiły Dziel-Wawrowskiej i Janusza Wawrowskiego). Zapytaliśmy go, jak występuje mu się z tatą. – Dużo razem gramy – mówi Tadeusz Wawrowski. Dla niego miłym wsparciem jest również to, że wśród publiczności pojawi się najbliższa rodzina, w tym dziadkowie. – Zawsze się cieszę, gdy widzę znajome twarze. To tylko dodaje pozytywnej energii – stwierdza Tadeusz Wawrowski.
Nie mogliśmy też nie zapytać artystów, jak występuje im się z dyrektorem artystycznym festiwalu. – Z Januszem jest zawsze świetnie. Umie swoją partię, jest sumienny, nie krzyczy. Same plusy, żadnego minusa – odpowiada Andrzej Ciepliński, jeden z najlepszych w Polsce klarnecistów młodego pokolenia. Ale o pewnym minusie oczywiście z uśmiechem mówi Tadeusz Wawrowski. – Kiedy do mnie dzwonią i dotykam telefonu, to się czasem denerwuje. Ale da się przeżyć – przyznaje.
Artyści dzisiaj wykonają w farze Prelude na klarnet solo Krzysztofa Pendereckiego, Dwie części The Poem of the night Wojciecha Chałupki, a wszystko to zwieńczy wspaniały Kwintet klarnetowy Johannesa Brahmsa. – Tak się złożyło, że ten drugi utwór to będzie kompozycja jednego z wykonawców, którzy wystąpią podczas koncertu 7 września Wojciecha Chałupki. Został napisany na saksofon i akordeon, a udało się nam namówić Wojtka, żeby go przerobił dla nas. To będzie pierwsze wykonanie w takim składzie – mówi Agata Cieplińska.
Wystąpią dziś Andrzej Ciepliński (klarnet), Agata Cieplińska (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Paweł Czarny (altówka) i Tadeusz Wawrowski (wiolonczela).
Kościół p.w. Św. Bartłomieja
ul. Kościelna 1
Festiwalowy Ensamble
Koncert, w czasie którego zostaną wykonane perły światowej kameralistyki – na początek Prelude na klarnet solo Krzysztofa Pendereckiego, Dwie części The Poem of the night - muzycznego opisu bałkańskiej nocy Ederlesi (Święta wiosny) Wojciecha Chałupki, a wszystko to zwieńczy wspaniały Kwintet klarnetowy Johannesa Brahmsa.
W programie:
Krzysztof Penderecki - Prelude na Klarnet solo
Wojciech Chałupka – The Poem of the night w opracowaniu na klarnet i kwartet smyczkowy
II Ederlezi
III Dance
Johannes Brahms - Kwintet klarnetowy h-moll op.115
I Allegro
II Adagio
III Andantino, Presto non assai, ma con sentimento
IV Con moto
wykonawcy:
Andrzej Ciepliński - klarnet
Janusz Wawrowski - skrzypce
Agata Cieplińska - skrzypce
Paweł Czarny - altówka
Marianna Sikorska - wiolonczela
wstęp wolny
6 września 2023, godz. 19.00
Konin
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego
ul. 3 Maja 50
Koncert Młodych Talentów
Wzorem lat ubiegłych jeden z
koncertów festiwalowych organizatorzy dedykują młodym wykonawcom, którzy
osiągają już sukcesy na niwie artystycznej. Wśród wykonawców zaprezentują się
Ostap Slobodianiuk – uczeń Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
ukraińskiego pochodzenia, Michalina Reksa – uczennica Szkoły Muzycznej w
Kaliszu oraz wybitni uczniowie konińskiej szkoły muzycznej.
7 września 2023, godz. 19.00
Konin
Kościół Augsbursko-Ewangelicki p.w. Św. Ducha
ul. Dąbrowskiego 1
Oblicza folkloru
Koncert prezentujący rozmaite oblicza folkloru w jego tradycyjnych odsłonach oraz w opracowaniach polskich kompozytorów. Tradycyjne „nuty” góralskie na skrzypce, basy podhalańskie i tradycyjne instrumenty pasterskie (piszczałki, złóbcoki) będą słyszalne w muzyce Rodziny Lassaków „Heliosów z Zakopanego. W II części koncertu motywy folkowe wybrzmią w utworach Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego i innych kompozytorów w autorskich opracowaniach Quartet’u Nemesis.
W programie:
„Nuty” Podhalańskie, „nuty” wiechowe, Sabałowe, ozwodne, krzesane, drobne i zbójnickie w wykonaniu Rodziny Lassaków.
Witold Lutosławski – Zaszyłana Malodyjka
Karol Szymanowski – Mazurki op. 50 (wybór)
Zygmunt Noskowski – Krakowiak, op.2 nr 1
Fryderyk Chopin – Mazurek C-dur, op. 24 nr 2
Szymon Laks - III Kwartet Smyczkowy Na Polskie Tematy Ludowe, cz. II, III, IV
Wykonawcy:
Muzyka Rodziny Lassaków "Heliosów” z Zakopanego:
Katarzyna Lassak „Helios” – skrzypce (prym), śpiew, instrumenty pasterskie: złóbcoki, piszczałki
Halina Maciata-Lassak – skrzypce, śpiew
Anna Lassak „Helios” – skrzypce, śpiew
Tomasz Lassak „Helios” – basy podhalańskie, śpiew
Nemesis Quartet:
Łukasz Dyczko – saksofon sopranowy
Oskar Rzążewski – saksofon altowy
Karol Mastalerz – saksofon tenorowy
Wojciech Chałupka – saksofon barytonowy
18 września 2023, godz. 12.00
Konin
Koniński Dom Kultury
Al. Niepodległości 1
Muzyczna baśń dla dzieci
Skoczny kraj
Muzyczna baśń dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Muzalinda to pogodna, trochę szalona księżniczka, kochająca śpiew, taniec i muzykę. Zaskakujące zdarzenie w ogrodzie zaprowadzi ją do niezwykłego, skocznego kraju
czyli do Czech. Tam spotka zagubione i porzucone zabawki, którym pomoże
odnaleźć szczęśliwy dom w samym centrum czeskiej Pragi. Dzieci z widowni
będą miały okazję wcielić się w różne postaci z Muzeum Zabawek, a muzyka
grana na żywo pozwoli na uruchomienie wyobraźni i da możliwość do wspólnych,
twórczych działań w rytmie szalonej czeskiej polki.
Wykonawcy:
Księżniczka Muzalinda i inne postaci: Ewa Szawłowska
Fortepian: Monika Polaczek-Przestrzelska
Instrumenty perkusyjne: Marcin Lemiszewski
Utwory wykorzystane w baśni:
1. A. Dvorak – Pieśń do księżyca
2. M. A. Charpentier - Te Deum
3. A. Dvorak - Humoreska
4. G. Bizet - Carmen
5. B. Smetana - Wełtawa
6. mel. lud. - Polka
7. A. Dvorak - Taniec słowiański
8. J. Fucik - Wejście gladiatorów
9. J. Fucik - Senne marzenia