Ochotnicza Straż Pożarna w Sławsku (gmina Rzgów) obchodziła dzisiaj 100-lecie istnienia. W tej chwili jednostka liczy 62 członków, którzy często z narażeniem własnego życia są gotowi ratować ludzi i ich majątek. To przez całe 100 lat przede wszystkim ludzie aktywni, którzy pracują społecznie dla mieszkańców.
Jubileusz rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele w intencji strażaków. Po niej druhowie i goście przeszli na plac koło remizy. Dowódca uroczystości Przemysław Janicki złożył meldunek Władysławowi Kolińskiemu, członkowi Sądu Honorowego Związku OSP RP, o gotowości druhów z OSP Sławsk i pododdziałów do jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki. Uczestnicy zaśpiewali hymn państwowy, a na maszt wciągnięto flagę Polski. Gości powitał prezes OSP Sławsk Rafał Janc. Stuletnią historię przedstawił druh Wiesław Czaja. – Od lat stu w historię naszej miejscowości wpisuje się Ochotnicza Straż Pożarna. Została powołana do życia 18 września 1919 roku. W tym czasie istniały oddziały straży w Grabienicach założone w 1905 roku, w Rzgowie w 1911 i Świątnikach w 1918. Byliśmy więc w czołówce OSP w gminie Rzgów. Rozpoczęto statutową działalność, co w przypadku strażaków oznacza ciągłą gotowość do niesienia pomocy i ratowania ludzi i mienia, często z narażeniem własnego życia. O tych początkach trudnych, jak wszystko wtedy po odzyskaniu niepodległości, świadczą protokoły z zebrań zarządu. Ze wzruszeniem możemy śledzić na tych pożółkłych stronach losy ludzi zaangażowanych w działalność straży, ich ofiarność i podejmowane inicjatywy. Od początku OSP jednoczyła miejscową społeczność, skupiała wokół siebie ludzi aktywnych, chcących pracować dla wspólnego dobra – mówił Wiesław Czaja.
W 1920 roku założono orkiestrę dętą, która istniała do 1960 roku. Z okazji 10-lecia ufundowano sztandar. Bywały chwile niebezpieczne jak pożar Domu Parafialnego w 1931 roku. Jak mówił Wiesław Czaja, istniało wówczas poważne zagrożenie dla znajdujących się obok krytych słomą zabudowań. Podczas dużego pożaru w 1952 roku strażacy nieśli pomoc mieszkańcom i w późniejszych latach ratując ludzi i ich mienie. Pod patronatem OSP powstał Klub Rolnika, jeden pierwszy w powiecie konińskim. W latach 1960-1965 istniała pierwsza sekcja żeńska. Jednostka patronowała działalności Ludowego Zespołu Sportowego, przy OSP powstało kino. W 50 rocznicę istnienia straży podjęto inicjatywę wybudowania Domu Kultury (oddany do użytku w 1972 roku). Znalazły tam siedzibę Klub Rolnika, biblioteka, sala widowiskowa, sklep i garaże. 70 procent prowadzonej inwestycji to praca społeczna. Podjęto decyzję o budowie strażnicy i druhowie wmurowali akt erekcyjny w 75. rocznicę istnienia jednostki. Druhowie OSP Sławsk nie szczędzili swoich sił w walce z żywiołem w 2010 roku (powódź). Druhowie uczestniczyli w wielu zawodach drużyn strażackich odnosząc w nich sukcesy. Organizują akcje oddawania krwi (było ich 27, a strażacy oddali 900 litrów krwi). OSP W Sławsku liczy 62 członków, w tym 3 honorowych i 3 wspierających.
By upamiętnić jubileusz odsłonięto z tej okazji tablicę. Zasłużonym strażakom wręczono statuetki. Podziękowano żonom zasłużonych zmarłych strażaków specjalnymi dyplomami. Podziękowania złożono instytucjom współpracującym z OSP Sławsk. Goście obejrzeli występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Sławsku. O oprawę muzyczną zadbała Gminna Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją Mirosława Pacześnego. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje z jednostek OSP z gminy Rzgów.