Wiele jadalnych korzeni ma zbawienne działanie na nasze zdrowie. Takim przykładem może być żeń-szeń. Zawiera niemal dwieście substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. W medycynie chińskiej jest wykorzystywany od 4 tys. lat, a na zachodzie cieszy się dużym powodzeniem, stąd wciąż jest dodawany do suplementów diety, zestawów witaminowo-mineralnych, a nawet kosmetyków, bo ponoć wykazuje właściwości odmładzające. A ile jest w tym prawdy?
Bez wątpienia dieta boga w warzywa wpływa na przemianę materii i jest źródłem wielu, cennych witamin potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak zadać sobie pytanie czy warzywa - w tym i ich korzenie takie jak m.in. żeń-szeń - mają podobne działanie?
Witaminy A, B1 i B2, C, a także minerały: wapń, miedź, fosfor, cynk, potas, żelazo, magnez i siarkę Jednak najważniejsze dla zdrowia ponoć są ginsenozydy - naturalne związki chemiczne. Zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, a tym samym usprawniają dotlenienie organizmu. W efekcie wzrastają nasze zdolności intelektualne jak i fizyczne. Przy jego regularnym zażywaniu ulega wzmocnieniu także układ odpornościowy, w związku z czym organizm łatwiej sobie radzi z ewentualnymi infekcjami. Ponadto jeśli np. przesadzi się z wysiłkiem, żeń-szeń może ochronić przed nieprzyjemnymi bólami mięśni.
Badania prowadzone w krajach azjatyckich dowiodły, że żeń-szeń jest cennym sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą, bowiem obniża stężenie cukru we krwi.
Ma właściwości przeciwnowotworowe i chroni przed niektórymi rodzajami nowotworów: płuc, wątroby, trzustki, jajnika i żołądka. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia nowotworów wywołanych paleniem u palaczy, którzy go zażywają. Według badań, stosując jego suplementy otrzymuje się zastrzyk energii i lepszy apetyt.
W tradycyjnej medycynie chińskiej jest uważany za afrodyzjak. Może się poszczycić imponującą historią wykorzystywania do poprawy libido i funkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet. Szczególnie przydatny dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji jest żeń-szeń koreański czerwony.
A konkretnie minimalizuje nieprzyjemne i uciążliwe objawy, zwłaszcza niskie libido, depresję, lęk, bezsenność i zmęczenie przy menopauzie. Od lat stosowany jest w schorzeniach płuc, poprawiając ich funkcjonowanie. Łagodzi również objawy astmy. W przypadku zaś uzależnienia od używek może zmniejszać niepokój, depresję, które pojawiają się przy odstawianiu substancji uzależniających. Jest ten antidotum na kaca.
Pomimo, że jest naturalny niekoniecznie musi być bezpieczny, ponieważ wykazuje też działania niepożądane, szczególnie wtedy, gdy przyjmowany jest w towarzystwie kofeiny. Może to spowodować: bezsenność i podenerwowanie, a bywa, że bóle głowy, niepokój i niestrawność. Ważne: Nie można go stosować u dzieci i kobiet ciężarnych, karmiących piersią i u osób z podwyższonym ciśnieniem. Żeń-szenia nie należy przyjmować jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, lekami na cukrzycę, a także z lekami przeciwzapalnymi, w tym aspiryną.