Radni Konina jednogłośnie podjęli stanowisko w sprawiezerwania umowy partnerskiej z rosyjskim Briańskiem i białoruską Rzeczycą. Tobezprecedensowa decyzja, jak podkreślali radni.
Podczas nadzwyczajnej sesjiradni najpierw zgodzili się na wprowadzenie darmowych przejazdów dla obywateliUkrainy, nie tylko tych, którzy do Polski trafili po 24 lutego. Jak podkreślił prezydentKonina, często dotyczy to całych rodzin, które straciły całe majątki. – Będzie to łączenie rodzin, trzeba na tospojrzeć przychylnym okiem. W większości te osoby są również zaangażowane w niesieniepomocy swoim rodakom. Myślę, że taki ukłon możemy uczynić – mówił PiotrKorytkowski. Radni jednogłośnie zgodzili się na wprowadzenie tych zmian wtreści uchwały.
Jak podkreślał prezydentKonina, wierzyliśmy, że pokój dany jest raz na zawsze, jednak 24 lutego, gdyRosja dokonała agresji na suwerenną Ukrainę, te nadzieje legły w gruzach. – Niszczonesą osiedla, sierocińce, szpitale, obiekty niemilitarne – mówił PiotrKorytkowski. Dodając, że przerażający dla niego był nalot na elektrownięatomową, jedną z największych na świecie. – Komuś się wydaje, że może cofnąćhistorię sprzed 1989-1990. Społeczeństwo w Rosji i Białorusi musi siędowiedzieć, że wróg nie jest na zachodzie Europy, że państwa zachodu, nie sąwrogami Rosji, że w rządzie Ukrainy nie ma nacjonalistów tylko ludzie,którzy chcą kształtować swoją państwowość, że tym złym jest Putin, który jużteraz został nazwany zbrodniarzem.
Jak wskazywał prezydent, możeniektórzy krytykują podjęcie decyzji ozerwaniu umów z Briańskiem i Rzeczycą, on jest tego zwolennikiem. – Dzieckiemkomunizmu jest Putin, człowiek, który zyskał wykształcenie w Rosji radzieckiejjako żołnierz służb specjalnych i w tej chwili to wykorzystuje. MieszkańcyBriańska i Rzeczycy muszą wiedzieć, że państwo również rządzi u nich wposzczególnych jednostkach, to jest ta sama władza, która niszczy Ukrainę.Dlatego potrzebne jest otrzeźwienie w tych środowiskach – apelował prezydentKorytkowski.
Mocnym słowom prezydentanie dziwił się wiceprzewodniczący Zenon Chojnacki, także decyzji, by zerwać umowę z białoruską Rzeczycą. Zaproponował, by w treści stanowiska nie używaćsłowa „inwazja” tylko „wojna”. – To stanowisko musi być zdecydowane, bo my jakowładze wykonawcze i uchwałodawcze wyrażamy nie tylko swoją wolę, ale imieszkańców – mówił Zenon Chojnacki. Tę zmianę prezydent uznał za zasadną.
Jak tłumaczył radnyKrystian Majewski, który proponował zerwanie umowy z Briańskiem, to pokażespołeczeństwu, że polityka Putina jest nieakceptowana. Jednocześnie wskazywał,że zerwanie umów partnerskich dla naszego miasta jest sprawą bez precedensu.
Podczas sesji głos zabrałmiędzy innymi młody mieszkaniec Konina Wiktor Jacaszek. Jak wyjaśniał, jakostudent pisał pracę o współpracy Konina z miastami partnerskimi, i jego zdaniemzerwanie umowy to nie jest krok podjęty przeciwko Putinowi tylko w jegointeresie. – Władimir Putin chce odcięcia od jakichkolwiek kontaktów i wpływówz Zachodem – powiedział apelując o zawieszenie a nie zerwanie umowy.
– Wiktorze, znamy się, dotej pracy dałem słowo wstępne, bo została wydana w formie książki – odpowiedziałPiotr Korytkowski podkreślając, że mają inny punkt widzenia. – Oceniam to cosię dzieje bardzo krytycznie, nie ma mowy o współpracy na niwie samorządowej. Tamsamorządu nie ma, we władzach miasta zasiadają ci sami ludzie co na Kremlu. Niema możliwości współpracy z ludźmi, którzy są poplecznikami Putina. Legitymizująłamanie prawa i zbrodnie, co nie znaczy, że współpraca jest niemożliwa – mówiłprezydent Konina. Liczy również, że kiedyś ta współpraca będzie nawiązana,jednak musi to być już inna władza. Teraz kontakty mają się odbywać na poziomiemiędzy innymi organizacji pozarządowych, z pominięciem władz.
Radni stanowisko w sprawiezerwania umów partnerskich z Briańskiem i Rzeczycą podjęli jednogłośnie (4radnych było nieobecnych – Krystyna Leśniewska, Barbara Musiał, Wiesław Steinkei Emilia Wasielewska). Podjęcie takiego stanowiska daje zielone światło prezydentowido zerwania umów.
Teraz prezydent Konina skieruje stosowne pisma dowładz Briańska i Rzeczycy. To treść tych dokumentów:
(Dbar Marina Walentinowna,Głowa Miasta Briańska)
W związku z agresją militarną dokonaną przezFederację Rosyjską na niepodległą i demokratyczną Ukrainę, informuję, żez dniem 4 marca 2022 r. wypowiadamy umowę o partnerstwie zawartą między MiastemKonin w Rzeczypospolitej Polskiej a Miastem Briańsk w Federacji Rosyjskiej wdniu 8 maja 1995 roku.
Polska jako pierwsze państwo na świecie 2 grudnia1991 roku uznało niepodległość Ukrainy. Atak zbrojny Federacji Rosyjskiej naUkrainę to pogwałcenie wszelkich norm i zasad prawa międzynarodowego, atakże pokoju, który trwał w tej części Europy nieprzerwanie od 1945 roku. Atakibombowe na osiedla mieszkalne, szkoły i przedszkola, szpitale i inne obiekty ocharakterze cywilnym, niosące śmierć cywilów w tym kobiet i dzieci tozbrodnia przeciwko ludzkości.
Dlatego, jako polscy samorządowcy czujemy się wobowiązku, aby zerwać wszelkie umowy i kontakty wiążące nasze miasta. Mamyświadomość, że decyzja ta pozostaje jedynie w sferze symbolu, jednak w takichchwilach symbole mają ogromne znaczenie, a nasz niech będzie dlamieszkańców miasta Briańska prostym przesłaniem – NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
Pomimo tego, że dziś wypowiadamy umowę partnerskąchcemy wierzyć, że nadejdą takie dni, kiedy naród rosyjski znajdzie w sobie natyle siły, by przeciwstawić się tyranii i zatrzyma to zło. Mamy nadzieję,że te dni nadejdą jak najszybciej.
(VitalySiemionowicz Panchenko, przewodniczącyKomitetu Wykonawczego w Rzeczycy)
W związku zzaangażowaniem Republiki Białorusi w agresję militarną dokonaną przez FederacjęRosyjską na niepodległą i demokratyczną Ukrainę, informuję, że z dniem 4marca 2022 r. wypowiadamy umowę o współpracy zawartą między Miastem Konin wRzeczypospolitej Polskiej a Miastem Rzeczyca w Republice Białorusi w dniu 26czerwca 2009 roku.
Dla wszystkich Polakówniepodległość demokratycznej Ukrainy to wartość nienaruszalna. Polska byłapierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy. ZaangażowanieRepubliki Białorusi po stronie rosyjskiego agresora jest dla nas nie dozaakceptowania. Agresja Federacji Rosyjskiej, przy udziale Republiki Białorusi,na niepodległą Ukrainę stanowi pogwałcenie wszelkich norm i zasad prawamiędzynarodowego, a także pokoju, który trwał w tej części Europy nieprzerwanieod 1945 roku.
Republika Białorusiangażując się po stronie Federacji Rosyjskiej jest współwinna atakom bombowymna osiedla mieszkalne, szkoły, przedszkola, szpitale i inne obiekty ocharakterze cywilnym. Ataki te niosą śmierć tysiącom cywilów, w tym kobiet idzieci. Nie możemy tych działań nazwać inaczej, jak zbrodnią przeciwkoludzkości, zbrodnią przeciwko narodowi ukraińskiemu.
Dlatego, jako polscysamorządowcy czujemy się w obowiązku, aby zerwać wszelkie umowy i kontaktywiążące nasze miasta. Mamy świadomość, że decyzja ta pozostaje jedynie w sferzesymbolu, jednak w takich chwilach symbole mają ogromne znaczenie, a naszniech będzie dla mieszkańców miasta Rzeczyca prostym przesłaniem – NIGDYWIĘCEJ WOJNY!
Dziś zrywamy naszekontakty i współpracę. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że naród białoruskiznajdzie w sobie siłę, aby położyć kres tyranii i wejść na drogę rozwojudemokratycznego państwa prawa. Mamy nadzieję, że te dni nadejdą jak najszybcieji zatrzymają zło, którego dzisiaj jesteśmy świadkami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz