Szorowanie podłóg, mycie okien, bieg od sklepu dosklepu, wybieranie prezentów! Krojenie, pieczenie, smażenie… Byle nie zabrakło,byle na czas! Tak w większości polskich domów wyglądają przygotowania do świątBożego Narodzenia. Mijają dwa dni i… pozostaje zmęczenie oraz puste portfele. Zakorzenioneod dziada pradziada zwyczaje powolutku, ale… się zmieniają. Jak potwierdzilipracownicy największych w Koninie biur podróży – rośnie liczba osób, którezamiast nerwowych przygotowań wolą spakować walizkę i celebrować wolny czas wgronie rodziny, ale z dala od domu. – Kierunki są różne, jednak nasi klienci najchętniejwybierają ciepłe kraje – usłyszeliśmy w Rainbow i Itace.
Błyszcząca choinka,kolędowanie, pierwsza gwiazdka na niebie, opłatek, barszczyk z uszkami, karp,kapusta z grochem… Polskie święta muszą być „na bogato” i nieważne, czy kogośstać, czy nie. – Wolę sobie w roku czegoś odmówić, ale mieć na święta – mówipani Krystyna, która nie wyobraża sobie świąt spędzonych inaczej niż tradycyjnie.– Sama lepię pierogi, barszczyk musi być na moim, prawdziwym zakwasie. Grzybyzbieram jesienią, a i na prezenty mi wystarczy, bo są symboliczne. Najważniejsze,żeby rodzina zasiadła przy stole!
Aby ułatwić sobieżycie niektórzy stawiają na catering. A szukać za bardzo nie muszą, bo ofert wKoninie jest bardzo dużo. Od śledzia do makowca. Od karpia po pierogi. Jednasztuka ulepionego ciasta z farszem kosztuje średnio od ponad 2 złotych, taniejwychodzi uszko – znaleźliśmy już za złotówkę.
– Catering to żadnerozwiązanie – mówi pani Małgorzata, która w tym roku postanowiła zrobićświąteczną rewolucję i po prostu wyjechać na czas świąteczno-noworoczny.Kierunek – Dominikana! – Mam pewność, że tam nie będzie ani chłodu, ani chlapy.Bez choinki się obejdzie, a na wigilię mamy dostać jakieś świąteczne potrawy.Mam szczerze dosyć tego przedświątecznego szaleństwa. I mój mąż na szczęścieteż, bo bez problemu się zgodził.
Zmiana preferencji i stylużycia „świątecznego” widoczna jest w biurach podróży. Jak wynika z analizyportalu Travelplanet, jedna piąta (20 proc.) aktualnych rezerwacji zimowegowypoczynku w sezonie 23/24 obejmuje właśnie okres świąteczno-noworoczny. Towięcej niż w 2022 roku.
– I to zdecydowanie!– potwierdza pracownica biura podróży Rainbow w Koninie. – Klienci wybierają dalekie kierunki, tam,gdzie jest ciepełko: Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Wietnam, Meksyk, bardzo dużozamówień dotyczy Egiptu. Jak pytamy o powody wyjazdów w tych właśnie terminachto niektórzy odpowiadają, że nie chce im się szykować świąt, niektórzy nie mająz kim ich spędzić, więc wolą sobie wyjechać.
Czytak egzotyczne kierunki oznaczają rezygnację ze wszystkiego, co wiąże się zpolską, jakże przepiękną tradycją? – Niekoniecznie – odpowiada pracownica biuraRainbow. – Jedna z naszych klientek, która była w Wietnamie na wypoczynkuświąteczno-noworocznym, mówiła że wszystko było przygotowane jak u nas.Wigilia, może troszkę inna, ale hotele starają się dostosować do naszychtradycji. Na Sylwestra jest szykowana kolacja.
„Wyjechać” – łatwopowiedzieć. A co z kosztami? – Zauważyliśmy, że zmienia się podejście ludzi dowydatków – mówi pracownica Rainbow. – Gdyby tak policzyć wszystkie koszty,jakie pochłaniają święta w tych czasach, zakupy, prezenty… Niektórzy wolą w ciągu roku odłożyć, potemresztę dołożyć i pojechać naprawdę odpocząć. Na gotowe, i kto wie, czy nie zate same pieniądze! Ceny są tak dobre, że samemu chciałoby się polecieć.
W konińskim biurzepodróży „Itaka” najczęściej wybierane są: Kenia, Zanzibar, Oman, Dominikana. –Pod względem finansowym okres świąteczno-sylwestrowy jest dość atrakcyjnycenowo – przyznaje pracownik biura. – Klienci stawiają na pogodę, a poza tymczęść z nich ma bardzo małą rodzinę, na przykład rodzice i dwójka dzieci,nikogo więcej. Wolą na ten czas wyskoczyć i skorzystać z dodatkowych wakacji. Rzeczywiściecoraz więcej klientów decyduje się zostawić święta w Polsce i wyruszyć w świat.
Święta na biało – toteż marzenie wielu z nas. A jak na biało, to tylko polskie góry. Wprawdziewiększość konińskich biur podróży nie ma w swojej ofercie góralskich chat,amatorzy mroźniejszego klimatu sami sobie radzą. A ogłoszeń nie brakuje. Hoteleze SPA, „domki w górach”, pensjonaty ze stokami narciarskimi. Ceny urozmaicone,w zależności od propozycji: znajdzie się już nocleg za 200 złotych za osobę,jednak trzeba się liczyć z kosztami dwa razy większymi. Niemal standardem jesttradycyjna, obfita kolacja wigilijna, a gdzieniegdzie nawet pasterka wklimatycznym wiejskim kościółku.
Kierunkamiświątecznych wyjazdów są też Bałtyk i Mazury. Czyste powietrze w nadmorskichkurortach (jesienią i zimą stężenie jodu jest najwyższe), brak tłumów, spokój idobre ceny oraz oferta przekonują coraz więcej turystów. Wybrzeże Bałtyku zimąto świetne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój iszum morskich fal. Wiele hoteli przygotowało pakiety świąteczne obejmującenocleg, wyżywienie i uroczystość wigilijną wraz z całą oprawą (koncert kolęd,prezenty, spotkanie z Mikołajem dla dzieci).
– Czego więcej chcieć? – pyta panMichał, który wreszcie bez zbędnego stresu poświęci czas swoim bliskim. – Bez listyzakupów, zamartwiania się o udaną wigilijną kolację i męczącego sprzątania –mówi. – Czas spędzony razem, bez pospiechu i obowiązków to najlepszy podarunekdla rodziny. Wtedy można naprawdę naładować baterie na kolejny rok!
Jak donosi portalTravelist.pl, prawie 60 proc. klientów zarezerwowało świąteczny pobyt nadBałtykiem. Dla porównania w 2022 roku bożonarodzeniowe rezerwacje w hotelachnad morzem wynosiły 43 proc. całości bookingów. Najpopularniejsze cele podróżyna Boże Narodzenie to: Kołobrzeg, Gdańsk, Góry Świętokrzyskie i UstronieMorskie.
Wyjechać czy zostać?– oto jest pytanie. Trudno kogokolwiek namawiać na porzucenie tradycji, czy teżdo ścisłego trzymania się zwyczajów. Najważniejsze, żeby w święta być razem! Iżeby nie zapominać, ze Boże Narodzenie to nie tylko sprzątanie i zakupy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz