Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Pomysł fizjoterapeutek zmienił życie pacjentów!

Anna Chadaj Anna Chadaj 14:19, 24.06.2026
Skomentuj Pomysł fizjoterapeutek zmienił życie pacjentów!

Dzięki inicjatywie fizjoterapeutek, determinacji personelu oraz wsparciu dyrekcji i darczyńców – pacjenci Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Koninie zyskali przestrzeń, która realnie zmieni jakość ich codziennego życia: od skuteczniejszej rehabilitacji po komfortowy odpoczynek oraz integrację z innymi. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „ZaoPiekOwani”.

Dziś w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie odbyło się uroczyste otwarcie nowo wyremontowanej sali rehabilitacyjno-terapeutycznej oraz pokoju wytchnieniowego dla pacjentów. Aż trudno uwierzyć, że nowe pomieszczenia powstały w miejscu, gdzie do niedawna „straszył”  opuszczony blok operacyjny.

– Kiedy objęłam stanowisko kierownika Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego i zobaczyłam te sale, które były w opłakanym stanie, nie wiedziałam, od czego zacząć. Ale dzięki zaangażowaniu fizjoterapeutek i wsparciu ludzi dobrej woli powstały piękne miejsca przeznaczone specjalne dla naszych pacjentów – mówiła Ilona Koszela, pełniąca obowiązki kierownika ZPO.  

– Rehabilitacja jest u nas bardzo ważna. Usprawniamy pacjentów, aby jak najdłużej utrzymać ich samodzielność – podkreśliła Ewa Marciniak, fizjoterapeutka ZPO. – Dotychczasowa sala była zbyt mała. Po ćwiczeniach pacjenci potrzebowali również miejsca do odpoczynku i rozmowy. Stąd pomysł stworzenia większej sali rehabilitacyjnej i pokoju wypoczynkowego.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zapewnia całodobową opiekę osobom starszym, przewlekle chorym i wymagającym stałego wsparcia. Jeśli jest to możliwe – jednym z celów oddziału jest przygotowanie pacjentów do powrotu do środowiska rodzinnego. – Tym bardziej ważne było stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała nie tylko terapii, ale również codziennemu funkcjonowaniu – podkreśla fizjoterapeutka.

Projekt „ZaoPiekOwani” realizowany był od stycznia 2024 do stycznia 2025 roku. Jego celem była zbiórka środków umożliwiająca adaptację nieużytkowanych pomieszczeń na V piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie przy ulicy Wyszyńskiego. Fundusze zbierane były podczas licznych akcji, imprez i koncertów charytatywnych, m.in. podczas Dni Konina. Sprzedaż domowych wypieków, świeżo wyciskanych soków oraz licytacje voucherów i gadżetów pozwoliły zgromadzić około 4 tysięcy złotych. Przełomowym wydarzeniem okazał się jednak Bal Kolorów, zorganizowany przez Konińską Radę Kobiet i Radę Seniorów. W październiku 2024 roku blisko 200 uczestników wsparło projekt poprzez zakup biletów i udział w licytacjach, dzięki czemu udało się zebrać ponad 48 tysięcy złotych.

Kolejnym ważnym etapem był koncert charytatywny „Człowieczy Los”, przygotowany przez Radę Seniorów, Chrześcijańską Służbę Charytatywną oraz Konińskie Centrum Kultury. Dochód z koncertu wyniósł 12 tysięcy złotych.

Do sukcesu przyczyniły się również wpłaty osób prywatnych przekazywane za pośrednictwem Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz środki pochodzące z odpisów podatkowych. Łącznie udało się zgromadzić ponad 82 tysiące złotych.

Za zebrane fundusze przeprowadzono kompleksowy remont pomieszczeń, wyposażając je w nowe meble i specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. W sali pojawiły się m.in.: nowy tor do nauki chodzenia, schody rehabilitacyjne oraz liczne pomoce wykorzystywane podczas codziennych ćwiczeń.

Obecnie w Zakładzie przebywa 68 pacjentów, a z rehabilitacji korzysta ponad połowa z nich. Jak podkreśla Ewa Marciniak – dzięki większej przestrzeni możliwe jest prowadzenie terapii dla większej liczby osób jednocześnie, co znacząco usprawnia pracę siedmiu fizjoterapeutek.

– Możemy rehabilitować więcej pacjentów w tym samym czasie. Pokój wypoczynkowy pozwala natomiast na lepszą rotację, po ćwiczeniach pacjenci mogą tutaj odpocząć, napić się kawy czy herbaty i porozmawiać ze sobą, a my możemy już rozpocząć zajęcia z kolejnymi osobami – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Nowy pokój wytchnieniowy pełni jednak znacznie większą funkcję niż tylko miejsce odpoczynku po rehabilitacji. To przestrzeń spotkań z rodzinami, rozmów, integracji i budowania relacji. W przypadku osób starszych i przewlekle chorych takie elementy często mają równie duże znaczenie jak sama terapia.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że sukces projektu nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania skierowano do Doroty Skąpskiej, kierownik oddziału Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej „Blisko Serca”, która koordynowała działania związane ze zbiórkami.

Dzisiejsze otwarcie było zarówno okazją do podsumowania kilkunastu miesięcy pracy oraz dowodem na to, że – jak podkreśliła kierownik Ilona Koszela – nie brakuje osób, dla których najważniejszy jest… pacjent!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%