Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

ZE PAK i Ørsted złożyły wnioski na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Będą kolejne

10:04, 24.03.2022 Aktualizacja: 20:31, 22.10.2025
Skomentuj ZE PAK i Ørsted złożyły wnioski na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Będą...

ZE PAK oraz Ørsted (liderw morskiej energetyce wiatrowej) złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleńlokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Wkrótce zostaną złożonekolejne. – Naszwspólny projekt zakłada szybkie i skuteczne wybudowanie farm wiatrowych namorzu. Gdy otrzymamy pozwolenie na lokalizację, będziemy produkować i dostarczaćmieszkańcom Polski tanią i czystą energię. Uzyskanie pozwolenia lokalizacyjnegoi budowa farm na Bałtyku jest jednym z kluczowych elementów naszejtransformacji. Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczonezasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobówna uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych zeWschodu – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Pierwsze wnioski złożone przez ZE PAK i Ørsted dotyczą obszarów zajmującychodpowiednio 143 km² i 118 km² powierzchni. O lokalizacje partnerzy starają sięwspólnie – jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Konsorcjumwystąpi o przyznanie kilku obszarów morskich pod farmy wiatrowe.

Wśród wspólnychinicjatyw ZE PAK i Ørsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacjidla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro (ok. 50 mlnzł). Pieniądze pójdą m.in. na rozwójmiejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutkiwycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji. – Budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonejtransformacji i ZE PAK, i całej Polski. Prąd wytwarzany przez jedną turbinę (12MW) może zasilić średnio w ciągu roku ponad 23 tysiące polskich domów. A jednafarma wiatrowa to nawet kilkadziesiąt turbin. Co więcej, dzięki pracy jednejturbiny unikamy ponad 50 tys. ton emisji gazów cieplarnianych rocznie. Dziękiprodukcji z farmy wiatrowej o mocy 1 GW zmniejszymy emisję o ponad 3 milionyton rocznie – to tyle, ile emituje 1,5 miliona samochodów – dodaje Piotr Woźny,prezes ZE PAK.

ZE PAK i Ørstedwystąpiły o pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych wramach drugiej fazy rozwoju rynku, gdzie polski rząd ma rozdzielić 11lokalizacji o łącznej szacowanej mocy ok. 11 GW. – Sukces w tym postępowaniuadministracyjnym otworzy firmom drogę do wzięcia udziału w planowanych w 2025 i2027 roku aukcjach na wsparcie w postaci kontraktu różnicowego (CfD) – informuje spółka.

MF

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%