– Gdybym miał
odpowiedzieć co się zmieniło, to łatwiej byłoby mi powiedzieć co się nie
zmieniło! Zostały jedynie mury! – mówi wójt Andrzej Operacz o nowo wyremontowanym
budynku Szkoły Podstawowej w Skulsku. Dzisiaj
– po trwających ponad rok pracach – uczniowie po raz pierwszy weszli do
pachnących świeżością pomieszczeń. Naukę rozpoczęły uroczyste apele.
Nowy budynek tylko kształtem przypomina starą (licząca ponad 100 lat) szkołę. Mimo, iż sukcesywnie ją rozbudowywano, przestała spełniać wymagane standardy. Samorząd stanął przed koniecznością generalnego remontu. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Polskiego Ładu w wysokości 9 milionów złotych, dotychczasowe marzenia stały się rzeczywistością. – Procedury rozpoczęły się rok temu, a od czerwca na czas remontu szkoła została zamknięta – informuje wójt Andrzej Operacz. – Po wakacjach zajęcia przeniesiono do trzech miejsc: zerówka uczyła się w bibliotece w Skulsku, oddziały I-III w GOK w Mielnicy Dużej, natomiast klasy IV-VIII w byłej Szkole Podstawowej w Buszkowie.
Dziś wszystko wróciło do normy. Z tej okazji w szkole odbyły się uroczyste apele, podczas których społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie jak było, i porównać z tym co jest. – Zmieniło się wszystko, zniknęła stara kotłownia, stary komin, kaloryfery – wymienia Andrzej Operacz. – Mamy pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe, pojawiły się nowe posadzki, drzwi, okna. Mamy nową, świetnie wyposażoną kuchnię. Dzięki przebudowie udało się wygospodarować przestrzeń na siłownię dla dzieci i mieszkańców naszej gminy. Otwarcie pierwszego takiego obiektu nastąpi już wkrótce. Dzięki rozbiórce kotłowni znajdzie się też miejsce na budowę hali widowiskowo sportowej, co jest celem kolejnej kadencji. Na uwagę zasługuje nowa elewacja szkoły. Tylko bryła pozostała ta sama.
Koszt inwestycji wyniósł blisko 12 milionów złotych (dofinansowanie 9). – Jesteśmy przekonani, że uczniowie i nauczyciele odczują zdecydowanie lepszy komfort nauki i pracy – komentuje wójt, przyznając jednocześnie, że to nie koniec generalnych remontów placówek oświatowych w gminie.
– Jeśli chodzi o naszą bazę oświatową, to pozyskaliśmy środki na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Wandowie – mówi Andrzej Operacz. – Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej. Jednocześnie przy szkole zamierzamy wybudować przedszkole, co pozwoli nam na odejście od dwuzmianowości. Na oba te zadania pozyskaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu (w dwóch naborach). SP w Wandowie przeżyje podobną transformację jak SP w Skulsku. W ten sposób oba nasze obiekty staną się szkołami na miarę XXI wieku.