Dzień 4 grudnia to szczególne święto w Kłodawie. Tego dnia mieszkańcy, politycy i samorządowcy oddają hołd białym górnikom z tutejszej kopalni soli. Modlono się w ich intencji pod przewodnictwem biskupa Wętkowskiego, a podczas akademii w Gminnym Ośrodku Kultury, gratulowano, dziękowano, a nawet odznaczano.
Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tutaj wydobywana jest najczystsza sól kamienna na świecie o barwie białej i unikalnej różowej. Choć patronką solnych górników jest św. Kinga, to kłodawscy świętują w dniu św. Barbary, patronki górników węglowych.
Orkiestra budziła
4 grudnia górnicza orkiestra dęta budziła mieszkańców osiedla w Kłodawie zamieszkałego w większości przez górnicze rodziny. Później na rynku uformował się orszak, który przemaszerował do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tam pod przewodnictwem ks. bp Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona została msza święta w intencji górników i ich rodzin.
Mrowie gości
Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do znajdującego się nieopodal Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa. Przybyło na nią wielu gości. Wśród nich politycy PiS: senator Leszek Galemba, Aneta Niestrawska – wicewojewoda wielkopolski, Robert Popkowski – radny wojewódzki, Robert Kropidłowski – starosta kolski. Byli też przedstawiciele policji z Poznania, Koła, Konina, Kłodawy, Kutna i komendant powiatowy PSP z Koła. Pojawili się także wójtowie z gmin Olszówka i Chodów.
Udany jest rok 2023
Akademia rozpoczęła się od hymnu państwowego odegranego przez orkiestrę. Minutą ciszy uczczono zmarłych w minionym roku górników. Następnie Waldemar Marciniak, prezes zarządu kopalni podsumował ostatnie siedem lat jej funkcjonowania. Powiedział, że w latach 2017/2018 dał się odczuć stabilny wzrost. Kryzys przyszedł w 2020 roku. Słabe wyniki były jego zdaniem skutkiem łagodnej zimy i pandemii koronawirusa. Pomogło dziesięciomilionowe dofinasowanie, jakie otrzymała kopalnia w 2022 roku. Pieniądze przeznaczone zostały na doposażenie. Udany jest rok 2023. Pomogła wojna na Ukrainie, ponieważ przestała napływać do Polski sól zarówno z Ukrainy jak i Białorusi.
Medal od wojewody
Później głos zabierali goście. Senator Galemba odczytał list skierowany do górników przez premiera Morawieckiego. Pani wicewojewoda również gratulowała, życzyła i dziękowała. Przywiozła też ze sobą Medal Witolda Celichowskiego, pierwszego wojewody wielkopolskiego w 1922 roku, nadanego kłodawskim górnikom przez wojewodę.
Życzenia i upominki przekazywali także samorządowcy, dla których kopalnia jest podatnikiem i największym w gminie Kłodawa i najbliższej okolicy pracodawcą. Z podziękowaniami przybyły także delegacje szkół i przedszkoli w tym Szkoły Podstawowej im. Białych Górników z Kłodawy.