Kolejny raz w auli poznańskiego UAM-u odbyło się Spotkanie Noworoczne, na które zaprasza marszałek Marek Woźniak. W gronie zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele wielkopolskiej kultury, nauki, biznesu, a także mediów i poznańskiego Kościoła, politycy i samorządowcy, przede wszystkim poddał refleksji miniony czas i nadchodzący rok. Następnie – zgodnie z tradycją spotkań noworocznych – marszałek ogłosił laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego „Za czynienie dobra”. A właściwie laureatów, bo po raz pierwszy w historii nagrody zostali zbiorowo docenieni pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium w Poznaniu.
– Ten wieczór jest dla mnie okazją do refleksji na temat świata, Polski i Wielkopolski. Taka refleksja raz w roku jest konieczna, abyśmy zastanowili się nad tym, co wokół nas się zmienia, co już za nami– powiedział marszałek Marek Woźniak na początku przemówienia, w którym m.in. odniósł się do projektu Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, dokumentu, który – jak podkreślił marszałek – będzie budował naszą przyszłość.
Wizja tej strategii, jak widzimy Wielkopolskę w roku 2030, brzmi: – Wielkopolska w 2030 roku to region przodujący w kraju, liczący się w Europie i szanujący jej uniwersalne wartości. Świadomy swego dziedzictwa przyrodniczego i cywilizacyjnego, spójny zrównoważony i dostępny terytorialnie. Otwarty na nowe idee i ludzi, silny nowoczesną gospodarką, aspiracjami i wiedzą swoich mieszkańców, zapewniający im bardzo dobre warunki życia, pracy i wypoczynku na całym obszarze województwa. Mam nadzieję, że taka wizja dla Wielkopolski się państwu podoba – podsumował marszałek.
Marek Woźniak przedstawił również tegorocznego laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego „Za czynienie dobra”, którym został zespół pracowników i wolontariuszy Hospicjum Palium w Poznaniu. Tego wieczoru reprezentowali ich Barbara Grochal – koordynatorka wolontariatu działającego na rzecz Hospicjum Palium, Elżbieta Tomaszewska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Opieki Paliatywnej Hospicjum Palium oraz jego ordynator dr hab. Maciej Sopata.
Po wręczeniu nagrody Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego odczytała list przygotowany wspólnie z matką Alicją Kapuścińską, adresowany do laureatów nagrody, a potem w ich imieniu głos zabrał dr Maciej Sopata.
Noworoczne przemówienie Marszałek Woźniak zakończył fragmentami tekstów, jego zdaniem najtrafniej obejmujących refleksją współczesny świat i człowieka. Były to cytaty z eseju „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk i orędzia papieża Franciszka pt. „Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne”, wygłoszonego przez niego z okazji 53. Światowego Dnia Pokoju.
Spotkanie zakończył koncert Nataszy Urbańskiej z zespołem.
opr.(a)
zdj. UMWW