Niestety prawie każdy człowiek jest wrażliwy na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Wahania temperatury, skoki ciśnienia, zmiany wilgotności powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na stan zdrowia i samopoczucie. Bywają jednak ludzie uwrażliwieni szczególnie. Nazywamy ich meteoropatami.
Szczyt wrażliwości na zmiany warunków atmosferycznych przypada po pięćdziesiątym roku życia. Częściej też na tę dolegliwość cierpią kobiety i jest to głownie związane ze zmieniającym się poziomem hormonów w ich organizmie. Najwięcej jednak meteoropatek jest wśród pań w okresiemenopauzy. Zatem reakcje negatywne nasilają się z wiekiem, a do najmniej wrażliwych zaliczają się dzieci. Poza tym lekkie objawy meteoropatii może odczuwać nawet zdrowy człowiek. Zaliczają się do nich: bezsenność, senność, bóle głowy, migrena, zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie, słaba wydolność fizyczna, trudności z koncentracją… Bywa, że pojawiają się u nich bóle mięśni i stawów. Natomiast u grup ludzi, którzy silniej reagują na wszelkie zmiany pogodowe czy skoki ciśnienia występują dolegliwości typu: bolesność blizn pooperacyjnych, odczuwanie dawnych urazów jak np. złamanie kości, nasilające się dolegliwości dotyczące reumatyzmu, wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Według klasyfikacji Carry’ego uwzględniającej różne czynniki atmosferyczne wywołujące określone zachowania u ludzi wyodrębnia się:
Typ K– są to osoby odczuwające dolegliwości przy przechodzeniu chłodnego frontu. Dobrze znoszą łagodny i ciepły klimat, ale bywają skłonne do przeziębień i nerwic.
Typ W – czuje się źle przy przechodzeniu frontów ciepłych. Lepiej znosi chłodne i dobrze funkcjonuje w klimacie górskim.
Typ G – mieszany i najczęstszy dotyczy wrażliwców na wszelkie zmiany pogodowe.
Jak sobie radzić z meteoropatią?
W sytuacjach kryzysowych jedni sięgają po tabliczkę czekolady. Inni zażywają tabletki przeciwbólowe, a pozostali cóż... wypijają morze kawy lub delektują się lampką koniaku. Tak więc ile ludzi tyle sposobów walki z niedyspozycją spowodowaną zmianami pogodowymi.
Zmniejszanie wrażliwości
Z przeprowadzonych badań wynika, że meteoropatii nie można zapobiec. Istnieje jednak szansa na uodpornienie się – chociaż częściowo. Specjaliści zalecają spacery bez względu na aurę, uprawianie sportów, przy centralnym ogrzewaniu używanie nawilżaczy, spanie przy otwartym oknie i właściwe odżywianie.