Jak przypominał dziś podczas sesji radny Piotr Korytkowski, historiapodziału Konina na okręgu wyborcze sięga 2002 roku, kiedy to zostałon ustalony. Obecnie obowiązujący to: okręg I – 5 radnych, okręg II – 7 radnych, okręg III- 5 radnych i okręg IV - 6 radnych. – Od tego momentu jest to kontestowane. W tym roku parlamentarzyści dalinam narzędzie, by umożliwić dokonanie podziału jaki będziemy uważali za słuszny– mówił. Głównym postulatem jest wprowadzenie zmiany pomiędzy okręgiem 2 i 3,czyli przywrócenie części mieszkańców V osiedla do okręgu 3. Jak podkreślano,naturalna granica pomiędzy osiedlami powinna biec zgodnie z ulicą Przemysłową, a tak nie jest.– Nastąpi wyrównanie sił – podkreślałKorytkowski, dodając, że na takie rozwiązanie zgodził się 12 marca komisarzwyborczy. W zaproponowanej dziś uchwale takich zmian jednak nie było. – Nie wiem co się stało, że komisarz przysłałkolejne pisma do prezydenta, z których wynika, że rada może wybrać i podzielić miastona nowe okręgi, ale w sumie lepiej niech tego nie robi. Czy mamy być maszynkądo głosowania? – pytał Piotr Korytkowski. Zaproponował więc, by uchwałęprezydenta przyjąć, ale zmienić jej uzasadnienie. Ostatecznie więc jego wniosek o przesunięcie granic okręgów, i tym samym jednego mandatu z okręgu 2 do 3,przeszedł większością 19 głosów. Cała uchwała wraz z poprawkami w uzasadnieniu takżezostała przyjęta. Teraz na jej temat wypowie się jeszcze komisarz wyborczy.
Na zdjęciu podział granic zaproponowany przezprezydenta Józefa Nowickiego, nieprzyjęty jednak przez radnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz