Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Burza wokół Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

11:39, 24.05.2024 Aktualizacja: 17:33, 24.10.2025
Skomentuj Burza wokół Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Otwarte nasiódmym piętrze hotelu „Konin” Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dlaDzieci i Młodzieży DREWS w Koninie nie działa, bo nie ma finansowania. Wyglądateż na to, że bardzo popsuły się relacje między prowadzącą placówkę a władzamimiasta oraz zarządzającym hotelem. – Obecnie nie mam dostępu do lokalu – mówinam Agnieszka Drews, prowadząca centrum.

Liderem projektu,o którym mowa, jest „Drews” Agnieszka Drews, natomiast partnerem miasto Konin.Gdy we wrześniu 2022 roku ŚrodowiskoweCentrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży było otwierane na siódmympiętrze hotelu „Konin”, podawana była informacja, że przedsięwzięciewsparła finansowo również firma Granges. – Cieszę się, że ten projekt, któryjuż od dłuższego czasu był planowany, doszedł do skutku. Muszę powiedzieć, żejestem pod wielkim wrażeniem tego, w jakim tempie zostały zaadaptowanepomieszczenia – mówił wtedy prezydent Piotr Korytkowski. Jak informowanoniecałe 2 lata temu, projektopiewał na prawie 5 milionów złotych i zakładał działanie placówki do końcaczerwca 2023 roku i jest przewidziany jeszcze 3-letni okres trwałości.

Nie mafinansowania od ponad pół roku

Okazujesię, że od kilku miesięcy placówka nie działa, bo nie ma pieniędzy. – Staramsię o kolejne kontrakty z NFZ, wszystkie oferty odrzucono. Bardzo intensywniedziałam, lobbując w ministerstwie i urzędzie wojewódzkim – mówi nam AgnieszkaDrews. – Mamy specjalistów, pięknie wyremontowany lokal. Jest pełnainfrastruktura, są dzieci, ale nie mam finansowania od ponad pół roku. Jestemmałą firmą z dużymi ambicjami i dużą ochotą na pracę, ale jest to jednakjednoosobowa działalność gospodarcza.

Dodaje,że podobną placówkę, tyle że dla dorosłych, prowadzi w Poznaniu. I tam też jestidentyczna sytuacja. – Do obu tych projektów dołożyłam już 700 tysięcy złotychz własnej kieszeni, to jest mój wkład własny. To przekracza moje możliwościfinansowe, bo to jest astronomiczna kwota – mówi Agnieszka Drews. – W hotelu„Konin” chyba przez ostatnie trzy miesiące nie miałam z czego uiścić opłateksploatacyjnych.

Stądkierująca placówką otrzymała wezwanie do zapłaty od zarządzającego obiektem,czyli od prezesa PTHU „Konin”. Agnieszka Drewsopowiada, że wymienił on zamki w drzwiach, więc nie ma teraz dostępu dopomieszczeń. Według niej jest to działanie bezprawne. – Jedyną sytuacją, wktórej mogą wypowiedzieć mi umowę użyczenia, jest taka, gdy używam lokaluniezgodnie z przeznaczeniem lub gdy zaprzestałam działalności – mówi AgnieszkaDrews. – To jest bezprawne działanie pana Zawilskiego, który – chodzą słuchy –kogoś ma na to miejsce i chciałby komuś innemu podnająć. Jak pójdzie na noże,skończymy w sądzie.

21 takich centróww Wielkopolsce

Gdypytamy Agnieszkę Drews, co na jej problemy władze miasta, odpowiada: – Władzemiasta, czyli pan Paweł Adamów nie odbiera ode mnie telefonu – mówi AgnieszkaDrews dodając, że zwróci się z pismem do urzędu miejskiego. Przyznaje, że wtakiej trudniej sytuacji znalazło się nie tylko Środowiskowe Centrum ZdrowiaPsychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Koninie. – Nie jestem jedyna iwyjątkowa, bo w Wielkopolsce działało 21 centrów, i są w takiej sytuacji jakmy, czyli w najciemniejszym miejscu na świecie, czyli bez finansowania, z widmem upadłości i problemami z właścicielamilokali – mówi Agnieszka Drews. Jak wyjaśnia, zostało skierowane pismo,podpisane przez przedstawicieli tych centrów, do wojewody i premiera DonaldaTuska. W ubiegłym tygodniu w urzędzie wojewódzkim miało odbyć się spotkanie z tejsprawie.

Apotrzeba takich placówek jest ogromna, co pokazują chociażby liczby. – Nasznajmłodszy pacjent w Koninie miał 3 lata, dzieciaków mieliśmy ponad 500 i ichrodziny. Wszyscy z każdej strony dzwonią, proszą i się denerwują, że to niejest bezpłatne, jak to było przez ostatni czas – mówi Agnieszka Drews. – Wieludzieciakom pomogliśmy pro bono, bo gdybyśmy tego nie zrobili, to serce by siękrajało. Częściowo działamy komercyjnie, za jakieś drobne pieniądze, alerobimy. Nikt nie zszedł z pokładu. Podobnie jest w innych miejscach.

Co na to władzemiasta?

Jakwładze miasta odnoszą się do tej trudniej sytuacji placówki, tak potrzebnej wnaszym środowisku? – Dla nas wsparcie psychiczne dzieci imłodzieży jest bardzo ważne. Dlatego zainicjowaliśmy ten projekt i pozyskaliśmyoperatora w postaci Drews, który objął wsparciem 400 młodych koninian.Niestety, finansowanie się skończyło. Jesteśmy dalej chętni wspierać Drews,użyczając przestrzenie miejskie. Ale żeby projekt był dalej realizowany, Drewsmusi pozyskać środki zewnętrzne. Trzeba zaznaczyć, że jako miasto nie możemyfinansować podmiotu komercyjnego, a tak by było w tym momencie, gdybyśmykontynuowali bezpłatne użyczanie miejskiego lokalu na cele komercyjne – mówiwiceprezydent Paweł Adamów. – Na prośbę miasta – NFZ dwa razy uruchomiłkonkurs, niestety nieskutecznie rozstrzygnięty dla Drews. Dzisiaj rozmawiałem zdyrektorem NFZ i uruchomiony został trzeci już konkurs. Jak widać skutecznietworzymy warunki do dalszej działalności dla takich podmiotów, jak Drews. Liczęna to, że pani Drews złoży ofertę i jako miasto będziemy mogli dalej wspieraćprojekt.

Zarządzającyhotelem wymienił zamki

– Jak się nie płaci od grudnia, totrudno oczekiwać, żeby starczyło mi cierpliwości – mówi Janusz Zawilski, prezes PTHU „Konin”, gdypytamy go o wymianę zamków w lokalu. – Pani Drews generalnie miała wszystkodarmo, ale za wodę, ścieki, część ciepła, prąd są co miesiąc wystawianefaktury. I cały czas tak było. Ale gdy skończyło się w listopadzie finansowanieprojektu, niestety skończyła też płacić. Nic nie daje wysyłanie ponagleń.

Prezes Zawilski mówił, że około półtoramiesiąca temu rozmawiał z Agnieszką Drews informując ją o niezapłaconychrachunkach. – Usłyszałem, żeby jej takimi sprawami głowy nie zawracać, bo onama 200 takich telefonów dziennie. Prosiła, by wszystko przesyłać jej pocztą.Czekaliśmy więc jeszcze dłużej i wysyłaliśmy ponaglenia. Nie ma reakcji, a tojuż ponad 11 tysięcy złotych. Za chwilę wystawimy następne faktury za kwiecień.Nie mogę jako szef spółki nie reagować, że ktoś nie płaci! – mówi JanuszZawilski. – Pani Drews zarzuca mi, że uniemożliwiłem dzieciom pomoc, ale moipracownicy też mają dzieci, które czekają na chleb!

Janusz Zawilski przyznaje, że wymianazamków to była już ostateczność. – Tam się przecież nic nie dzieje. To nie jesttak, że ja odebrałem dzieciom pomoc. Jeśli ktoś przychodzi raz na 4-5 dni iprzyjmie jednego pacjenta… jeśli to ma być komercyjna działalność, to ktoś musiza to zapłacić – mówi prezes PTHU „Konin”. Przypomina, że w grudniu ubiegłegoroku odbyło się w gabinecie prezydenta „spotkanie na szczycie”, żeby ustalić,co dalej z tą działalnością! – Bo było wiadomo, że pani już w pierwszych dniachgrudnia nic nie robiła! – mówi Janusz Zawilski. – Ręce opadają. Ja mam 300metrów kwadratowych do utrzymania, na których nic się nie dzieje. Na początkuprzychodziły tam dziesiątki dzieci, więc miasto było gotowe, żeby cały czas towspierać. Ale teraz tu się nic nie dzieje.

Czy to prawda, że Janusz Zawilski ma jużinną firmę, która miałaby zająć te pomieszczenia i stąd takie jego działania? –My nie mamy jeszcze nikogo, bo jak możemy rozmawiać z kimkolwiek mającpodpisaną umowę z firmą Drews. A jest ona niby na cały projekt, czyli na rokplus 3 lata. Ale nie może być tak, że ta pani będzie tu tyle czasu siedziała,robiła jakieś interesy, a ja będę gratisowo to utrzymywał. To jest niemożliwe –mówi Janusz Zawilski. – Pani Drews w ciągu dwóch lat była tu dwa razy, pierwszyraz na otwarciu i w grudniu, jak ją wezwał pan prezydent miasta. To są dwie jejwizyty. Jak się zmieniała ekipa, którą zatrudnia, to nawet nie przyjechała znimi podpisać umów, tylko wysyłali je pocztą. To jest jedno wielkienieporozumienie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%