Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Mieszkańcy licznie przybyli na Narodowe Święto Niepodległości. Andrzej Seweryn odznaczony przez prezydenta Konina

14:27, 11.11.2023 Aktualizacja: 18:24, 22.10.2025
Skomentuj Mieszkańcy licznie przybyli na Narodowe Święto Niepodległości. Andrzej...

WKoninie z okazji Narodowego Święta Niepodległości w kościele św. Bartłomieja odbyłasię uroczysta msza św. za Ojczyznę. Uczestnicy po mszy przeszli pod pomnik MarszałkaJózefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty. Część oficjalna odbyła się na placuWolności. Uczestniczyli w niej przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta,miejskich instytucji, służb mundurowychi licznie przybyłych mieszkańców Konina. Podczas uroczystości Odznaką Honorową ZaZasługi dla Miasta Konina wyróżniony został Andrzej Seweryn, znany polski aktor,który rozsławia Konin w kraju i za granicą. – Doceniam zaszczyt, który mniespotyka w moim ukochanym mieście Koninie tego dnia – mówił artysta.Świętona placu Wolności

Sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicyprzeszli na plac Wolności, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Decyzjąprezydenta Piotra Korytkowskiego Odznaką Honorową Za Zasługi dla Miasta Konina wyróżnionyzostał Andrzej Seweryn, wybitny aktor polskiej sceny teatralnej. – Artystaprzez wiele lat zaangażowany był stworzenie Salonu Poezji Literatury –wydarzenia, które z powodzeniem odbywasię w Konińskim Domu Kultury. Jest między innymi spotkaniem z wybitnymiaktorami scen polskich. Andrzej Seweryn promuje Konin w kraju i za granicą,podkreślając atuty naszego miasta. Podczaspandemii w 2021 roku w 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja zaangażował się worganizowaną w Koninie akcję „Czytamy Konstytucję”, w trakcie której przeczytałnajważniejsze fragmenty ustawy zasadniczej. Wydarzenie było transmitowane winternecie. Odbiło się szerokim echem i cieszyło dużym zainteresowaniem ipozytywnym odbiorem wśród mieszkańców – prezentowano sylwetkę artysty.

„Tojest nasze święto. Cieszmy się”

Tuż przed wręczeniem odznaczenia Andrzej Sewerynzabrał głos. – Nie będziecie państwo zdziwieni jak powiem, że takiego wzruszenianie pamiętam od dawna. I jednocześnieradości. Doceniam zaszczyt, który mnie spotyka w moim ukochanym mieście Koninietego dnia. Są różne okazje, są różne święta. Jest święto międzynarodowe teatru 27 marca, jestświęto 1 maja, 3 maja, ale zostać odznaczonym w dniu 11 Listopada to coś niewyobrażalnego dla mnie. Ja myślę często oprzeszłości. Należę do tego pokolenia, które uważa, że nie można budowaćprzyszłości bez przeszłości, bez poznania historii naszych ojców, bez poznanianaszych korzeni, źródeł naszejegzystencji, naszej kultury. Ta wiedza powinna być bezwzględna, tawiedza powinna nas uczyć, powinna być tak jak wiedza ojca, który przekazuje jąswojemu dziecku, który jest wymagający wobec tego dziecka. Jeżeli to dzieckorobi głupstwa, nie uczy się dobrze na historii jego ojca, to trzeba mu zwrócićuwagę. Niech ten dzień, szczególny dzień 11 Listopada 2023 roku, w tej szczególnej sytuacji naszej Ojczyzny będziedniem pojednania, niech będzie próbą refleksji,zadumania nad naszą historią, nad tym co nas wzmacniało, budowało, co czyniło,że zazdroszczono nam na całym świecie tegokim jesteśmy i nad tym, co nas osłabiało. Niech jedni nie zapominają o drugich,niech zwycięzcy nie zapominają o tych, którzy przegrali i niech przegrani myśląrównież o zwycięzcach. Nie ma innej drogi jak pojednanie. My wszyscy razemmusimy budować naszą Ojczyznę. To święto nie należy do żadnej osobnej grupyspołecznej, politycznej, ekonomicznej, narodowościowej. To jest świętowszystkich Polaków. Wszystkich. Niezależnie od przynależności partyjnych, odsympatii politycznych, społecznych, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Tojest nasze święto. Cieszmy się. Niech będzie świętem radości, a nie tylkosmutku, nie tylko zadumy, o której sam mówiłem. Tańczmy, bawmy się dzisiaj i myślmyPolskę, myślmy Polskę – mówił Andrzej Seweryn.

Musimypamiętać o poległy u zbiegu placu Wolności i Wiosny Ludów

Tuż przed zakończeniem uroczystości głos zabrałtakże Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – Wszyscy staramy się, aby 11Listopada, tak jak w innych częściach Wielkopolski obchodzony był jako świętoradosne. Myślę, że te pieśnipatriotyczne, które śpiewaliśmy spowodowały, że czujemy radość w sercu. Dziękujępaństwu za uczestniczenie w tym śpiewaniu. Jest to święto, które wywodzi sięsprzed 105 lat i w Koninie w przeddzień odbyło się krwawe przejęcie polskości wtych rejonach. Musimy pamiętać oczywiście o tych osobach, które poległy uzbiegu placu Wolności oraz Wiosny Ludów. To byli młodzi ludzie, którzyzaczynali cieszyć się wolnością. Najstarsza osoba, która polegał miała tylko 31lat. Zaczęli się cieszyć, ale ich życie na samym początku zostało przekreślone.Cieszę się, że tak tłumnie państwo tutajprzybyli. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli uświetnić tę radosną 105. rocznicęodzyskania niepodległości przez nasz kraj. Dziękuję za słowa pana AndrzejaSeweryna, które powinniśmy zapamiętać, bo trzeba skleić ponownie nasz naród wjedno. Zapraszam państwa, by skosztować grochówki z kotła. Wprowadzamy też doKonina wielkopolską tradycję, która tutaj nie do końca powszechnie istniała, ajesteśmy przecież częścią Wielkopolski – to rogale świętomarcińskie, które sąsymbolem tego świętowania – mówił prezydent Korytkowski i zaprosił takżemieszkańców na spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

Podczas uroczystości odbył się pokaz musztryparadnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół CentrumKształcenia Ustawicznego w Koninie. Wszyscy zgromadzeni na placu śpiewalipieśni patriotyczne. Z okazji 11 Listopada odbył się także SpacerNiepodległościowy oraz Niepodległościowy rajd rowerowy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%