Panele fotowoltaiczne produkująceenergię elektryczną mają pojawić się już niedługo na budynku administracyjnymSpółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”. Później na wszystkich 16 wieżowcachosiedla. – Będą produkowały prąd na zaspokojenie potrzeb części wspólnej –działanie wind, czy oświetlenie klatek schodowych – mówi prezes SM „Zatorze”,Maciej Ostrowski.
–Złożyliśmy wniosek, bo ponownie pojawiły się pieniądze na finansowanie„Słonecznych dachów” – mówi Maciej Ostrowski. Spółdzielnia zawnioskowała osfinansowanie paneli fotowoltaicznych na budynku administracyjnym przy ul.Noskowskiego, o mocy 50 kV, co zaspokoi potrzeby całego biurowca i wszystkichosób, które wynajmują tam pomieszczenia. – Na decyzję będziemy jeszcze chwilę czekać,później ogłosimy przetarg i do końca sierpnia instalacja będzie już na budynku.Jednocześnie kończymy przygotowywać kolejną dokumentację na instalację PV nawszystkich 16 wieżowcach – przyznaje prezes. Jak wyjaśnia, złożenie wnioskubyło bardzo skomplikowane, dlatego podzielono plany na dwa zadania. Teraz napodstawie pierwszego, przyjętego już, powstaje drugi, dotyczący wieżowców.Panele fotowoltaiczne umiejscowione na wysokich dachach mają zabezpieczyćzapotrzebowanie na prąd tak zwanych części wspólnych – działanie wind,oświetlenie klatek schodowych i piwnic. A to niemałe koszty. Jak się okazuje,energia zużywana w jednym tylko wieżowcu kosztuje nawet 25-30 tys. zł rocznie.Płacą za nią wszyscy mieszkańcy w czynszu, w tzw. stawce eksploatacyjnej. Wzależności od zużycia to około 30 zł miesięcznie od jednego mieszkania! – Dlalokatorów nie będzie w związku z panelami żadnych kosztów dodatkowych, gdyżidea tego programu jest taka, że wysokość spłaty nie może być wyższa niżmiesięczne opłaty, jakie wnosili dotychczas mieszkańcy. Teraz więc tego nieodczują. Natomiast po 7 latach, bo na tyle przewidywana jest stopa zwrotu, niebędą już płacić za energię – wyjaśnia prezes SM „Zatorze”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz