Budowa gminnych drógw Węglewie, rozbudowa wodociągów i kanalizacji w całej gminie, budowachodników, modernizacje świetlic wiejskich i przebudowa Stadionu Miejskiego wGolinie to najważniejsze planowane inwestycje na ten rok. Radni uchwalilibudżet na 2022 rok w wysokości ponad 50 milionów zł.
Dochody tegorocznego budżetu gminy Golina to dokładnie 50.510.080,27 zł, z tego bieżące wniosą46.629.756,96 zł, a majątkowe – 3.880.323,31 zł, których główną część stanowiąśrodki z Rządowego Funduszu Polski Ład, tj. 3.010.980,00 zł. Wydatki budżetu to53.543.706,27 zł, z tego bieżące – 48.023.400,74 zł, a wydatki majątkowe to5.520.305,53 zł. – Największą inwestycją w wydatkach majątkowych (3.203.170 zł)jest zadanie pn. „Budowa dróg gminnych wraz z odwodnieniem w miejscowościWęglew – przebudowa dróg gminnych ulice: Malczewskiego, Kossaka,Wyspiańskiego”. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków z RządowegoFunduszu Polski Ład w kwocie 3.010.980 zł, środki własne w kwocie 192.190 zł –informuje Anna Górzna, sekretarz Goliny.
Dodatkowo zaplanowano także wydatki m.in. na rozbudowęwodociągów na terenie gminy i rozbudowę kanalizacji sanitarnej, budowęchodników, przebudowę i rozbudowę dróg gminnych (w tym opracowanie dokumentacjiprojektowo-kosztorysowej), modernizację świetlic wiejskich oraz przebudowęStadionu Miejskiego w Golinie.
Planowany deficyt budżetu to 3.033.626 zł. Planowany jestkredyt długoterminowy w wysokości 3.500.000 zł i spłata kredytów zaciągniętychw latach poprzednich – 2.560.000 zł
Dodatkowo w 2022 roku na terenie gminy Golina PowiatKoniński będzie realizował I etap przebudowy drogi powiatowej w Kawnicach, naktórą otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości4.714.976,19 zł.
W dyskusji głos zabrał radny Janusz Mirek. – Ten budżet niejest przygotowany na miarę naszych możliwości, bo wiemy, że jeszczewielokrotnie będzie zmieniany w trakcie roku 2022. Mam nadzieję, że będziemożna do połowy lutego składać wnioski o inwestycje strategiczne do panapremiera. Myślę, że nasza gmina pozyska przynajmniej dwa wnioski i będą tonaprawdę inwestycje strategiczne, i poprawią się nam wydatki majątkowe, chociażuważam, że na tę chwilę już ich trochę mamy. Mamy jedną taką inwestycjęzaplanowaną, która nie będzie finansowana z naszego budżetu, a chodzi o drogępowiatową w Kawnicach. Będzie to zadanie w naszej gminie i cieszmy się z tego,bo dodatkowo zainwestowane zostanie dodatkowo 5 mln zł. Co do innych rzeczy topan burmistrz i pani skarbnik wykonali dobrą pracę i nie mamy w porównaniu zinnymi gminami większego deficytu. Trzeba się jeszcze postarać, żeby deficytbył mniejszy i by wydatki były gospodarne i celowe. Patrzmy optymistycznie,chociaż w porównaniu z szalejącymi cenami i inflacją zobaczymy jak to na koniecroku wyjdzie – mówił.
Radna Elżbieta Cieślak podziękowała za wybudowanie wubiegłym roku chodnika w Kraśnicy. – W tym też bym sobie trochę więcej życzyław tej miejscowości. Mam nadzieję, że pan burmistrz jeszcze coś pomyśli i w tejnaszej wsi coś jeszcze wykona. Złożony został wniosek, który nie był tutaj odczytany,ale myślę, że w najbliższym czasie jeszcze do tego wrócimy. Miałabym takieżyczenie – mówiła.
Radny Paweł Grochociński podkreślał, że w zaprezentowanymbudżecie nie zostało nic powiedziane na temat inwestycji przy ulicy Poprzecznejw okolicy bloków. – Mam nadzieję, jako przedstawiciel z tego okręgu, że pouzyskaniu odpowiednich zgód i pozwoleń, 2022 rok pozwoli na rozpoczęcieinwestycji – stwierdził.
Wojciech Wojdyński, przewodniczący rady, że budżet na 2022rok jest trudny, ale zrównoważony na linii wydatków i dochodów. – Była totrudna praca i myślę, że tutaj pani skarbnik, podlegli jej pracownicy i panburmistrz stosowny budżet nam przedstawili. Co prawda oczekiwania społeczeństwasą ogromne, ale musimy zważać na to, że w roku 2021 nie podnieśliśmy podatkówna rok 2022 wiedząc w jakim stanie finansowym jest nasze społeczeństwo. Pókinie mamy środków na realizację oczekiwanych zadań, nie możemy ich do budżetuwpisywać – mówił. Radna Cieślak apelowała do mieszkańców gminy, aby podchodziliracjonalnie do opłat za odpady. Podziękowała mieszkańcom Kraśnicy, która mabardzo małe zadłużenie i chciałaby, aby mieszkańcy innych miejscowości takpodeszli do płatności, żeby takiego deficytu nie było.
Ostatecznie radni byli w sprawie budżetu jednomyślni. Wszyscyzagłosowali za. Podziękował im za to burmistrz Mirosław Durczyński. – To jestnasz wspólny budżet przygotowany przez zespół pracowników urzędu. Nie jest tobudżet pełny i jak wiecie z doświadczeń z poprzednich lat on się w ciągu rokuzmieni, zwłaszcza jeśli chodzi o zadania majątkowe – mówił. Zapewnił też, żeurzędnicy będą starać się o dofinansowanie inwestycji z zewnątrz. – Staramy sięrówno traktować wieś i miasto, bo tworzymy jeden zespół – gminę Golina i tojest ważne. Poprzedni rok zamknął się kwotą 66 mln zł. Na ten rok jest 53 mlnzł. Co się stało? W tym roku wnioski o 500+ składane będą do ZUS-u – wyjaśniał.Omówił także planowane inwestycje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz