Tegoroczne święto plonów wKazimierzu Biskupim rozpoczęło się dziś mszą świętą, później wierni przeszli dopobliskiego parku kulturowego, gdzie nie zabrakło tradycyjnych obrzędów.
Oprawadożynek, w związku z pandemią była skromniejsza i na każdym kroku przypominanoo dezynfekcji rąk i zachowywaniu bezpiecznych odległości, nie zabrakło jednak tradycyjnychelementów rolniczego święta. Starostów dożynek wybrano spośród sołtysów,zostali nimi: Edyta Kubacka z Bochlewa oraz Jan Chwaciński, sołtys Sokółek. – Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni wroku dla każdego rolnika: święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.To czas dziękczynienia Stwórcy za plony.Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy dziś o naszych rolnikach, bowiem chlebprodukowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas wszystkichpodstawą egzystencji. To jednak również czas refleksji nad tym, jakważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego dożynkowychleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić – mówił wójt GrzegorzMaciejewski. Podziękowania za trud, wysiłek i oddanie, w imieniu radnychwygłosił przewodniczący rady, Arkadiusz Mielcarek. – Dziękuję kapłanom za Słowo Boże i władzom gminy, za to że mimociężkiego czasu, rolnicy mogą tu być, byśmy mogli im podziękować – dodał przewodniczącygminnego stowarzyszenia sołtysów, Stefan Kropidłowski. Chlebkroiły w tym roku panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały też stoiskaze smakołykami. Przedstawicielki KGW z Bielaw, Cząstkowa, Kazimierza Biskupiegoi Posady otrzymały w podziękowaniu słodkie prezenty. Dodatkowo mieszkańcy Posadywraz z sołtysem Kazimierzem Królem przygotowali w tym roku wieniec dożynkowy, którybędzie reprezentował gminę Kazimierz Biskupi na dożynkach powiatowych wLicheniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz