Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Ludzie wchodzą na wieżę widokową, mimo zakazu. „Nie wiemy jak bardzo jest zagrożona”

15:00, 26.03.2025 Aktualizacja: 17:30, 23.10.2025
Skomentuj Ludzie wchodzą na wieżę widokową, mimo zakazu. „Nie wiemy jak bardzo jest...

Wieża widokowa naZłotej Górze w Brzeźnie w gminie Krzymów od kilku dni jest zamknięta dlazwiedzających. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zakazu wchodzenia na obiektprzestrzegają. – Po corocznej ekspertyziewieży widokowej na Złotej Górze otrzymaliśmy dyspozycję, by ją niezwłoczniezamknąć z uwagi na pojawiające się grzyby i szkodniki. Wieża zostałanatychmiast zabezpieczona, aczkolwiek nie wszyscy przestrzegają zakazu i mimozabezpieczeń wchodzą na własne ryzyko – mówiła dzisiaj na sesji Rady GminyKrzymów wójt Danuta Mazur.Zaatakowały insekty igrzyb

Jak pisaliśmy kilka dni temu wieża widokowa została zamknięta,ponieważ drewniane elementy konstrukcji zostały zaatakowane przez chrząszczespuszczele. Pojawił się także nalot grzybowy. Dzisiaj podczas sesji o wieży mówiła wójtDanuta Mazur. – Nie wiemy tak naprawdę jak bardzo wieża jest zagrożona. W tejchwili rozeznajemy się, bo taka jest dyspozycja wobec gminy Krzymówskierowana od pana, którzy dokonywałprzeglądu, żeby wykonać ekspertyzę mykologiczną, czyli w jakim stopniu jest zaawansowana ta choroba grzybowai insektami. Koszt takiej ekspertyzy jest niemały. To około 28 tysięcy zł.Jeśli ona pozwoli nam odblokować i nie zamykać na ten moment wieży, to będą todobrze wydane pieniądze. Podobny problem ma gmina, w której jest prawiebliźniacza wieża i tam prace konserwatorskie zostały wycenione na około 400tysięcy zł. Są to kwoty dla nas porażające– wyjaśniała wójt.

Elementy metalowetrwalsze niż drewniane

Danuta Mazur mówiła, że już w ubiegłym roku wieża byłakonserwowana. – Zdajemy sobie sprawę, żejest to atrakcja turystyczna, ale przypominam, że już w zeszłym roku na konserwacjęwydaliśmy około 70 tysięcy zł. Efekt był krótkotrwały. Myślę, że nad tymproblemem pochylimy się na kolejnej komisji, bo dziś na sesji trudno dyskutowaćna ten temat. W moim zamyśle, jeśli już miałaby się zadziać jakaś konserwacjaczy naprawa to wolałabym – nie wiem co państwo o tym sądzą, bo to nie będzieabsolutnie moja decyzja – żeby wymieniać te elementy na metalowe. Bo oneprzynajmniej byłyby bardziej trwałe niżte drewniane. Wieża posadowiona jest w lesie i jest to rezerwat przyrody i niewiemy czy jakaś ingerencja w to, żeby insekty zwalczyć jest możliwa. Leśnicymówią, że wieża jest narażona cały czas na taki sposób ataku. To jest takagrubsza sprawa do przemyślenia i niełatwa – mówiła wójt.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%