Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Gmina i wójt z prestiżową nagrodą. Włodarz odebrał ją w Krakowie

14:19, 08.07.2022 Aktualizacja: 19:30, 16.10.2025
Skomentuj Gmina i wójt z prestiżową nagrodą. Włodarz odebrał ją w Krakowie

Nagrodą„Chroniąc Pamięć” zostali w tym roku uhonorowani gmina Koło ijej wójt Mariusz Rybczyński za działania związane z renowacjąkamiennego Głazu Pamięci znajdującego się w Powierciu.Wyróżnienie odebrał włodarz podczas uroczystości w ŻydowskimMuzeum Galicja w Krakowie.

WŻydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, po raz 25., odbyła sięceremonia „Chroniąc Pamięć”, mająca na celu uhonorowaniePolaków, którzy w szczególny sposób przyczyniają się doprzywracania pamięci o żydowskim dziedzictwie i ochronią jegopozostałości. Tytuł przyznawany jest od 1998 roku, aprzedsięwzięcie prowadzone jest przez Ambasadę Izraela w Polsce,Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundację OchronyDziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie,Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie, Fundusz MichaelaTraisona oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Coroku honorowanych jest od 5 do 10 laureatów. Są to osoby prywatne iorganizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz władze gmin.Dotychczas wyróżnionych zostało ponad 200 podmiotów, a wśródnich m.in. prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent Łodzi JerzyKropiwnicki oraz twórcy filmu „Pokłosie”.

Wgronie tegorocznych laureatów nagrody znalazły się m.in. władzesamorządowe gminy Koło i wójt Mariusz Rybczyński. Samorządowcyzostali uhonorowani za działania związane z renowacją kamiennegoGłazu Pamięci znajdującego się w Powierciu. Upamiętnia on ofiaryHolocaustu, które przewożono kolejką wąskotorową do Powiercia odmarca 1942 roku.

Ustawieniegłazu w 1995 roku odbyło się z inicjatywy pochodzącego z Hamburgai ocalałego z zagłady Wilhelma Mosela oraz TowarzystwaNiemiecko-Żydowskiego w Hamburgu, natomiast 23 sierpnia 2021 rokuzakończyły się prace związane z przeniesieniem i renowacją GłazuPamięci, znajdującego się przy hydroforni w Powierciu. Środki nazadanie w części pochodziły z Funduszu Michaela Traisona, apozostałą kwotę wyasygnowała gmina Koło.

Podczasuroczystości w Krakowie nagrodę odebrał wójt gminy Koło MariuszRybczyński, który o tym fakcie poinformował radnych i zaproszonychgości podczas minionej sesji, dodając, że było to dla niegoogromne przeżycie i wielkie wyróżnienie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%