Kolscy policjanci w ramach programu „Bezpieczne ŻycieSeniorów” spotkali się z osobami starszymi z terenu powiatu kolskiego,uczęszczającymi do „Dziennego Domu Seniora +”. Przestrzegli przed oszustami, atakże przypomnieli zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Mundurowi omówili m.in. metody działań przestępcówoszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, a także przestrzegli przeddomokrążcami, po wizycie których często z mieszkań znikają przedmiotywartościowe. Szczegółowo przypomnieli także o zasadach bezpieczeństwa osób pieszych na drodze oraz podczas robienia zakupów.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymaliod policjantów poradnik „Bezpieczne Życie Seniora”.
SENIORZE PAMIĘTAJ:
- nie noś dużej kwoty pieniędzy przy sobie bezpotrzeby,
- jeżeli chcesz wypłacić gotówkę lub dokonać innejtransakcji bankowej, poroś zaufaną osobę, żeby towarzyszyła ci w drodze powrotnej zbankomatu, banku czy też poczty,
- koniecznie naucz się na pamięć swojego numeru PIN dokarty bankomatowej, nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, którą będzieszprzechowywać obok karty bankomatowej,
- nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko zwidzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim,
- tam, gdzie panuje tłok - w tramwaju, autobusie, wmarkecie i na targu trzymaj torbę przed sobą, zawsze zapiętą,
- przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy zdawaj dodepozytu, korzystaj z automatu zamiast komórki,
- u fryzjera, w parku, na cmentarzu, w sklepie niezostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru-nawet nachwilę,
- wychodząc na zakupy miej przygotowane drobnepieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.
Gdy jesteś w domu:
- nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania - nieznając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów,
- nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lubkosztowności,
- nie otwieraj drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek,
- zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj się kto zanimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, ainkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzyncepocztowej, nie wchodząc do Twojego domu,
- nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatkischodowej, nie otwieraj domofonu, wychodząc zamykaj drzwi do klatki,
- utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swąpomocą ludziom strasznym mieszkającym w ich otoczeniu,
- zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe,
- postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, ajeżeli już musisz to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą,
- omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone,szczególnie niebezpiecznymi miejscami, są obrzeża miast, na których nie mazabudowań.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz