Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Kurtki, buty, torebki wciąż w miejskich śmietnikach

10:23, 14.04.2025 Aktualizacja: 15:22, 26.10.2025
Skomentuj Kurtki, buty, torebki wciąż w miejskich śmietnikach

–Nie odnotowujemy takich zgłoszeń! – zapewnia Rafał Oblizajek, kierownikWydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie. Tymczasem mieszkańcymiasta nadal widują (do wyboru, do koloru) ubrania, buty, torebki i wszelkiegorodzaju tekstylia w kontenerach znajdujących się w osiedlowych śmietnikach.Więc jak to naprawdę jest z tymi naszymi tekstyliami?

Nowe przepisy od tego roku

Powszechnie wiadomo, że od 1 stycznia 2025roku obowiązuje w Polsce nowy przepis nakładający na gminy obowiązekselektywnego zbierania odpadów tekstylnych i odzieży. W rzeczywistości oznaczato, że produkty wykonane z tkanin i włókien (odzież, pościele, ręczniki, koce,itd.), akcesoria galanteryjne (czapki, szaliki) i obuwie nie mogą już „lądować”w pojemnikach na odpady zmieszane, a potem na wysypiska, co – zgodnie zdyrektywą Unii Europejskiej – prowadziło do degradacji środowiska.

Według nowych przepisów, każda gmina w Polscezobowiązana została do zapewnienia mieszkańcom możliwości oddawania odpadówtekstylnych i posiadania przynajmniej jednego punktu zbiórki takich odpadów. Sąto przeważnie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (adresy możnaznaleźć na stronie każdego urzędu miasta czy gminy). Można również korzystać zkontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) oraz kontenerów Fundacji EcoTextil (w całej Polsce jest ich aż 65 tysięcy). To szansa, że każda rzeczbędzie zagospodarowana i ponownie wykorzystana.

O obowiązku segregacji tekstyliów mówiło siędużo i głośno. Na szczęście wiele osób wzięło go sobie do serca. Ubrania,odzież, a także tekstylia domowe trafiają do PSZOK-ów, jednak są i tacy, którzynadal idą na łatwiznę.

Nie wszyscy wzięli do serca

– Wyrzucałam śmieci – opowiada mieszkanka VOsiedla. – Już na samym wejściu w oczy rzuciła mi się duża męska kurtka. Podnią buty, i to wiele par, a na samym środku, jakby celowo wyeksponowana torebkadamska. Naprawdę, można było się ubrać od stóp do głowy. Pomijając fakt, żeprzynoszenie do domu wyrzuconych ciuchów, grozi przyniesieniem… pluskiew,zastanawiałam się, czy rzeczywiście ktoś postanowił podzielić się z innymi, czypo prostu nie chciało mu się jechać do PSZOK-u. W tym miejscu pojawia siępytanie: czy to częste zjawisko, i czy dotychczasowi posiadacze wyrzucającyciuchy gdzie popadnie są bezkarni?

Pytania te zadaliśmy Anecie Wanjas,rzeczniczce prezydenta Konina, która przekazała nam odpowiedzi od Roberta Oblizajka,kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie.Kierownik zapewnił, że miasto nie otrzymuje podobnych zgłoszeń. A czywyrzucający tekstylia do kontenerów powinni się liczyć z jakimiśkonsekwencjami? – Tak. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązkuzbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny może się liczyć z nałożeniempodwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – odpowiadakierownik. – W przypadku potwierdzenia się naruszeń, o które pyta redakcja,gmina ma prawo skorzystać z opisanych wyżej regulacji.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%