Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Marszałek o linii kolejowej z Turku do Konina. „Moim zdaniem ten przebieg jest przykładem wybrania koncepcji tańszej, ale...

12:55, 20.05.2024 Aktualizacja: 15:31, 26.10.2025
Skomentuj Marszałek o linii kolejowej z Turku do Konina. „Moim zdaniem ten przebieg...

– Jeśli chodzi oprogram kolej Plus to nadal traktujemy jako obowiązujące wszystkie podpisaneumowy – mówił Marek Woźniak podczas sesji sejmiku pytany przez radnych o teprojekty. Jednym z nich jest budowa linii Turek-Konin. – Dopóki nie usłyszętakiego twardego „nie” ze strony ministra infrastruktury, należałoby jeszczewrócić do koncepcji połączenia Konina przez Turek z Łodzią, czy do Poddębic,czy w jakiś inny sposób – mówił Marek Woźniak.

Przypomniał, że największe kontrowersje budziła budowa nowejlinii Turek-Konin. – Tam nadal trwają prace projektowe. Odbyły się konsultacjespołeczne. Myślę, że będę miał okazję zapoznać się, jaki jest efekt sumarycznytych wszystkich konsultacji. Wiemy, że napięcie jest bardzo duże, jeśli chodzio przebieg tej projektowanej linii Konin-Turek przez Tuliszków – mówił MarekWoźniak.

Jak wskazywał, jego pogląd jest taki, żeby spróbować przedyskutowaćkwestię tej linii ze spółką PKP PLK. – Moim zdaniem ten przebieg jest przykłademwybrania koncepcji tańszej, ale niekonieczne zadowalającej – mówił MarekWoźniak. – Dopóki nie usłyszę takiego twardego „nie” ze strony ministra infrastruktury,należałoby jeszcze wrócić do koncepcji połączenia Konina przez Turek z Łodzią,czy do Poddębic, czy w jakiś inny sposób. Wtedy ten przebieg miałby sens, boskracałby drogę z Poznania do Łodzi. Upraszczałby ją, łączyłby Turek w ramachsieci ogólnopolskich. Myślę, że byłoby to zdecydowanie lepiej przyjęte przez społecznośćtych powiatów niż akurat ten przebieg, który w tej chwili proponujemy. I talinia miałaby też szansę być linią o wyższych parametrach niż ta w tej chwili.Ale to jest dość śmiała koncepcja i zdecydowanie droższa niż ta na stole.

Jej koszt obecnie liczony jest na około 1,3 mld złotych. – Może tobędzie półtora miliarda! Tamta pewnie będzie kosztować dwa razy tyle, albo niecowięcej, ale jest to de facto zadanie inwestycyjne spółki rządowej, a my jesteśmytylko elementem wspierania jej, więc dopóki decydent szczebla centralnego niejest zaopatrzony w ten rodzaj pytania, to pewnie nie usłyszymy odpowiedzi.Musimy je zadać. Myślę, że na to jest jeszcze czas. Natomiast generalnie niewykluczam tego, że jeżeli odpowiedź padnie na „nie”, to trzeba będzie podjąć decyzję,co do finansowania inwestycji. Pytanie, czy nas będzie na to stać? Ale topytanie w tej chwili za wczesne! Koszty wzrastają, też musimy mieć tegoświadomość – mówił Marek Woźniak.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%