Rok 2023 był dla gminy Wierzbinekczasem wielkich inwestycji. To między innymi budowa 33 odcinków dróg,hydroforni w Łysku, remizy strażackiej i oczyszczalni ścieków w Wierzbinku,wielu kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. – Te główne inwestycje byłyrekordowe, bo kosztowały przeszło 30 mln zł – mówił wójt Paweł Szczepankiewiczi dodaje, że kolejne 40 mln zł zainwestowali w gminie Wierzbinek zarządcy drógwojewódzkich, powiatowych, a także PAK KWB Konin. Poznajmy szczegóły ozrealizowanych w ubiegłym roku zadaniach i planach na 2024. w rozmowie z wójtemPawłem Szczepankiewiczem.
– Drogi to strapienie wielu samorządów. Jaksprawa wygląda w gminie Wierzbinek?
– Największe inwestycje drogowe realizowaliśmy zdofinansowaniem z Polskiego Ładu. To budowa 33 odcinków na terenie gminy, oróżnej wielkości czy szerokości, ale w zasadzie w każdym sołectwie. Tylko nadrogi gminne wydaliśmy ponad 12 mln zł. Na drogach powiatowych Dróg Powiatowychnajwiększa inwestycja w historii gminy. Chodzi o drogę Leśnictwo-StaraRuda-Morzyczyn-Talarkowo wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Jej koszt to ponad 17 mln zł. Drugi etap od Starej Rudy doLeśnictwa kosztował przeszło 7 mln zł. Na cały odcinek wydatkowano więc blisko25 mln zł. W tych inwestycjach częściowo partycypowała także gmina Wierzbinek.
– Jakie inwestycje – oprócz drogowych – byłyjeszcze realizowane?
– W Wierzbinku rozpoczęliśmy budowę oczyszczalniścieków. To bardzo duże zadanie, bo za 15 mln zł. Otrzymaliśmy dofinansowanie zPolskiego Ładu w wysokości 10 mln zł i z Urzędu Marszałkowskiego WojewództwaWielkopolskiego – 3 mln zł. Ta inwestycja jest w tej chwili na ukończeniu.Powstała też zupełnie nowa hydrofornia w Łysku, by polepszyć jakość wody, atakże uzyskać lepsze ciśnienie, szczególnie w wakacje i te miesiące, gdzie wPolsce występuje susza. Mamy teraz zmodernizowane 4 nowe hydrofornie i możemy wyjśćnaprzeciw mieszkańców. Wcześniej zakupiliśmy lekki i średni samochód,doposażyliśmy jednostkę. OSP Wierzbinek jest w Krajowym SystemieRatowniczo-Gaśniczym. Teraz strażacy mają bardzo ładny i funkcjonalny budynek.
– W Wierzbinku podstawą jest troska ośrodowisko.
– Dbając o środowisko dofinansowaliśmy przydomoweoczyszczalnie ścieków. Kilkanaście podmiotów czy osób fizycznych otrzymałotakie dotacje, by problem wodno-ściekowy w połączeniu z budową oczyszczalniścieków też stopniowo był rozwiązany. Są to bardzokosztowne inwestycje, bo dochodzi do tego jeszcze budowa kanalizacji. Będzieona zakończona w tym roku, by nowa oczyszczalnia ścieków mogła spokojniedziałać. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na poszczególnych remizachOSP zakładaliśmy instalacje fotowoltaiczne. Chcemy pozyskiwać czystą energię. Otaką instalację wzbogaciły się strażnice w Mąkoszynie, Starej Rudzie,Racięcinie, Ziemięcinie, a wcześniej w Wilczej Kłodzie,Broniszewie, Boguszycach. Planujemy założyć kolejne w Wierzbinku, Sadlnie,Synogaci.
– Prowadzone były także inwestycjefinansowane z innych źródeł.
– Gmina otrzymała 1 mln zł dofinansowania z UrzęduMarszałkowskiego w Poznaniu do budowy ścieżki pieszo-rowerowej w Teresewie przydrodze wojewódzkiej. Dzięki temu udało się zrealizować już ostatni odcinek naterenie gminy. Mam nadzieję, że od strony Sompolna iŚlesina budowa ścieżki będzie kontynuowana. Trochę się o to baliśmy, ale zeszkód górniczych powstała nowa obwodnica do Tomisławic. Droga jest objazdem dladrogi wojewódzkiej, która została przerwana przez działalność kopalni. To byłkoszt około 20 mln zł. Reasumując na terenie gminy Wierzbinek – gmina ześrodków własnych, pozyskanych z Polskiego Ładu i Urzędu Marszałkowskiego wPoznaniu oraz innych źródeł zrealizowała inwestycje za ponad 30 mln zł. Plus nadrogach wojewódzkich, ze szkód górniczych i przez powiat koniński zostałyzrealizowane dodatkowe inwestycje za 40 mln zł. Łącznie na inwestycje naterenie gminy Wierzbinek w 2023 roku ze wszystkich tych instytucji i z gminywydano 70 mln zł, z czego przeszło 60 mln to środki zewnętrzne. Są to ogromnepieniądze. Te inwestycje widać. Podnoszą standard i komfort życia mieszkańców.
– Czy w 2024 roku będą realizowane na tereniegminy duże inwestycje?
– Będziemy kontynuować budowę dróg. Zostało dozrobienia kilka odcinków. Mamy pieniądze, które uzyskaliśmy z Polskiego Ładu,więc z pewnością zostaną wybudowane. Planujemy przeznaczyć na drogi około 10mln zł. Z tego budowana jest też ścieżka pieszo-rowerowa przydrodze powiatowej Sadlno-Morzyczyn. To zadanie w tym roku będzie zakończone.Jego koszt to około 4 mln zł. Oczywiście będą budowane w większości drogigminne zgłaszane przez radnych oraz sołtysów. W planach jest modernizacjawodociągów i zbiornika retencyjnego przy OSP Wierzbinek. Ciągle kontynuujemybudowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest duże zapotrzebowanie na takie inwestycje środowiskowe. Wykonujemy dokumentacjęna ścieżkę rowerową Boguszyce-Zaryń. Od początku dążyłem do tego, by w gminiepowstało jak najwięcej ścieżek pieszo-rowerowych dla bezpieczeństwamieszkańców. Myślę, że w tym roku będzie to kolejne kilka kilometrów. Łączniebędziemy mieli około 30 km ścieżek na terenie gminy. Wykonujemy dokumentację natermomodernizację ośrodka zdrowia w Sadlnie. Chcemy, żeby był ocieplony,zmodernizowana została instalacja c.o., wykonanypodjazd dla osób niepełnosprawnych. Bardzo ważne jest też dokończenie budowyżłobka i przedszkola. To inwestycja za 7 mln zł. Mam nadzieję, że zostaniezakończona w ciągu pół roku, do 8 miesięcy. Żłobek jest bardzopotrzebny. Ważną kwestią są środki pozyskane na zabytki, na kościoły. Będziemywspólnie z parafiami ogłaszać przetarg na remont kościoła w Mąkoszynie, wSadlnie i Broniszewie. Są to też duże kwoty, bo na zabytki mamy przeznaczoneblisko 2, 2 mln zł z Polskiego Ładu. Planujemy również wykonać dokumentacjęmodernizacji boiska w Synogaci. Także w Chlebowie nawierzchnia boiska wymagaremontu. Planujemy się do tego przymierzyć. Myślę, że rok 2024, jeśli chodzi o inwestycjena terenie gminy Wierzbinek, też będzie oscylował w granicach 30 mln zł.Wydatki w budżecie na ten rok mamy zaplanowane w kwocie 65.549.690 zł i mam nadzieję, że uda się jezrealizować. To jest budżet rekordowy. Dziękuję swoim współpracownikom z UrzęduGminy, radnym, sołtysom, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, GminnejAdministracji Placówek Oświatowych, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, bibliotece wWierzbinku, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej za realizację tychwszystkich zadań i przedsięwzięć.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz