Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Mieszkańcy protestowali w Poznaniu. „Panie marszałku, pan nas zdradził”

12:51, 27.01.2023 Aktualizacja: 17:01, 21.10.2025
Skomentuj Mieszkańcy protestowali w Poznaniu. „Panie marszałku, pan nas zdradził”

Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu została podpisanaumowa dotycząca opracowania dokumentacji na budowę linii kolejowej Turek-Konin. Wcześniej zapytaliśmy prezydenta KoninaPiotra Korytkowskiego, czy cieszy się z tego powodu? – Mam wrażenie, że odjakiegoś czasu miasto jest pomijane we wszystkich informacjach, jeśli chodzi obudowę tej linii kolejowej – mówi. Do Poznania pojechali mieszkańcy, by zaprotestować przeciwko budowie kolei. Na miejscu pojawiła się policja.

Jak przyznaje prezydent, o dzisiejszym podpisaniu umowydowiedział się z doniesień medialnych i od mieszkańców, którzy są żywozainteresowani tym tematem. – My nie byliśmy poinformowani o takim spotkaniu inie zostaliśmy na nie zaproszeni – mówi. Piotr Korytkowski podkreśla, żemieszkańcy Konina w przytłaczającej większości nie aprobują budowy liniikolejowej, która ingerowałaby w infrastrukturę naszego miasta. – Niestety,spośród 9 koncepcji została wybrana chyba ta najgorsza dla Konina – dodajewskazując, że nad ulicą Jana Pawła II projektowana jest estakada, która będzieprzebiegała przez Morzysław i Grójec, rujnując piękne widoki w PradolinieWarty. Jak przyznaje w jego gabinecie pojawiali się mieszkańcy, by wyrazićswoje niezadowolenie z całego procesu dotyczącego tej inwestycji – nie pojawił sięnatomiast nikt, kto byłby za budową linii kolejowej.

Prezydent Konina uważa, że budżet na inwestycję jest niewystarczający.– Trudno to nawet nazwać, linią kolejową, można mówić tylko o bocznicy kolejowej.Takim ślepym torze – podkreśla Piotr Korytkowski.

Radni powiatu konińskiego zdecydowali wczoraj o przekazaniuna budowę linii Turek-Konin 2 milionów złotych. – To pokazuje pewną chwiejnośćstanowiska powiatu – stwierdził Piotr Korytkowski.

Okazuje się, że do Poznania pojechali także mieszkańcyBrzeźna w gminie Krzymów. Z transparentami protesowali przed urzędemwojewódzkim, gdzie była podpisana umowa dotycząca linii kolejowej Turek-Konin. Na miejscu pojawiła się policja. Dwie osoby spośród protestujących otrzymały zgodę na wejscie do sali, gdzie odbywa się podpisanie umowy. – Panie marszałku, pan nas zdradził – mówili mieszkańcy na korytarzu urzędu do Marka Woźniaka. Jak te słowa potem komentował w rozmowie z nami? – Jestem starym samorządowcem. Przyzwyczaiłem się już do wielu tego rodzaju słów. Przyzwyczaiłem się też do takich zarzutów, że jestem winien, że pielęgniarka czy lekarz, którzy nie dopełnili swoich obowiązków w szpitalu odległym 130 kilometrów od mojego miejsca pracy. To są emocjonalne wypowiedzi. Ja rozumiem tych ludzi, kogoś kto widzi linię kolejową 40 metrów od swojego domu i zdaje sobie sprawę, że to będzie dla niego uciążliwe. Ale nie wiemy, czy to będzie 40 metrów, bo może 240 – mówi marszałek Marek Woźniak. – To zależy jak projektant te problemy rozwiąże. Te zarzuty są trochę na wyrost.

Marek Woźniak odniósł się także do samej linii kolejowej Turek-Konin. Wskazał, że z tych wszystkich pięciu projektów, które mają być realizowane w Wielkopolsce, ten jest najbardziej kontrowersyjny. – Już z samego powodu, że same przepływy pasażerskie, zainteresowanie tą linią jest trochę teoretyczne – mówił.

Z optymizmem natomiast o inwestycji mówił Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa, poseł z naszego okręgu, który uczestniczył w konferencji. – Najważniejsze, że ta inwestycja nam się przybliża, że będzie realizowana, bo to jest rozwój dla Konina, powiatu konińskiego i tureckiego. Niemniej jednak mamy do czynienia z protestem mieszkańców Brzeźna w gminie Krzymów. Po pierwsze – nie potrzebują oni linii kolejowej, bo mają 10 minut samochodem do konińskiej stacji i linii Warszawa-Poznań. Po drugie – niektórzy obawiają się, że ta nowa linia będzie dla nich uciążliwa w codziennym życiu i naruszy ich działki. Niemniej jednak protest jest przedwczesny, bo to co było publicznie pokazywane,to są korytarze przebiegu linii kolejowej. Tylko w przybliżeniu mówią, gdzie ona pójdzie – mówił Ryszard Bartosik.

Podczas konferencji zapowiedziano, że przetarg na opracowanie dokumentacji zostanie ogłoszony w ciągu miesiąca.

Marcin Szafrański

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%