To była oficjalna konferencja otwierająca projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”, na który miasto otrzymało z Funduszy Norweskich ponad 15 milionów złotych. W ramach tego przedsięwzięcia ma zostać wybudowana między innymi kładka nad kanałem Ulgi, kilka budynków doczeka się termomodernizacji, a także pojawi się nowy system informatyczny w magistracie.
Spotkanie dotyczące projektu odbyło się w miejskim ratuszu, a uczestniczyli w nim oprócz władz miasta i urzędników magistratu, także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Związku Miast Polskich.
Piotr Korytkowski podkreślał, że w ramach pozyskanych środków będzie można realizować zadania, które pozwolą postawić nasze miasto na nowej ścieżce rozwoju wynikającej ze strategii „Konin-zielone miasto energii”. Jak wskazywał, samorządy potrzebują finansowania zewnętrznego, więc dobrą decyzją było wzmocnienie 3 lata temu zespołu w magistracie, który za to odpowiada.
„Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” to projekt, na który miasto otrzymało 3,5 miliona euro (to prawie 16 milionów złotych) na zadania z różnych dziedzin. Wśród nich jest między innymi budowa kładki nad kanałem Ulgi i ścieżki pieszo-rowerowej łączących starą i nową część miasta, planowana jest też termomodernizacja dwóch lub trzech budynków mieszkalnych. Czy wiadomo już które to będą? – Jeszcze nie. Lista jest długa, bo to kilkadziesiąt budynków na Starówce, które są w zasobach miasta – mówił Piotr Korytkowski. – Biorąc pod uwagę wielość prac, które trzeba wykonać, bo to nie tylko podłączenie do cieplika. Trzeba obiekty ocieplić, wymienić w nich stolarkę okienną i drzwiową. To są duże pieniądze, a biorąc pod uwagę sytuację na rynku budowlanym, związaną z inflacją, koszty nam rosną, dlatego trzeba było zredukować to co było możliwe do wykonania.
Prezydent wskazuje też na jeszcze jedno zadanie wpisane w ten projekt, czyli nowy system informatyczny w urzędzie miejskim, taki na miarę XXI wieku. Zapóźnienia w tym zakresie Piotr Korytkowski określa na kilkanaście lat. – To bardzo istotny element funkcjonowania urzędu – dodaje prezydent Konina. – W tej chwili wykorzystywane w nim programy ze sobą nie współdziałają, tym samym w jakiejś części jest utrudniony kontakt między poszczególnymi wydziałami. Wprowadzenie zintegrowanego systemu informatycznego pozwoli nam na lepsze zarządzanie funkcjonowaniem całego urzędu i tym samym obsługę mieszkańców. Jedno z założeń to rozbudowanie e-usług. Dzięki temu osoby, które chcą załatwić jakąś sprawę w urzędzie, nie będą musiały się w nim pojawiać.
Projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” będzie realizowany do kwietnia 2024 roku. Wiceprezydent Paweł Adamów wskazał, że Konin był ostatnim miastem, poinformowanym przez ministerstwo o przyznanym wsparciu z Funduszy Norweskich, ale drugim, które podpisało umowę. Pierwsze przetargi już zostały ogłoszone i są na etapie wyłaniania wykonawców. – Ten program jest bardzo szeroki i rozwojowy – dodał Paweł Adamów.