Koniński Bank Żywności już niedługo będzie dystrybuował jeszcze więcej produktów spożywczych niż do tej pory, tym samym pomoże większej liczbie potrzebujących. A już teraz ma się czym pochwalić. Przez lata działalności rozprowadził 27 tysięcy ton żywności wartej 84 mln zł.
Kilka dni temu została podpisana przez prezydenta, weszła więc w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności. To już trzecia tego typu – pierwsza obowiązuje od 2009 roku (zwolniła producentów z VAT-u za przekazaną żywności). Kolejną uchwalono w 2013 roku poszerzając o zdjęcie VAT-u z dystrybutorów żywności. – Jest teraz trzecia ustawa, która zamyka tę kwestię i idzie znacznie dalej – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes KBŻ. Nakłada ona na duże sklepy (na razie powyżej 400m2, za dwa lata powyżej 250 m2) obowiązek, już nie tylko możliwość, przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych organizacjom charytatywnym. W Koninie będzie to Bank Żywności. – Ocenia się, że ta ustawa pozwoli przekazać około 90 tys. ton żywności w skali jednego roku – mówi prezes. Oprócz tego ustawa nakłada obowiązki dotyczące edukacji. – Edukacją dotyczącą marnowania żywności zajmujemy się od kilku lat. Uczymy właściwego gotowania, wykorzystania produktów. Prowadzimy warsztaty w tym zakresie. Do tej pory przeprowadziliśmy 539 warsztatów, w których udział wzięło ponad 9 tysięcy naszych podopiecznych. Kolejne ruszają w styczniu – informuje Joanna Piekarczyk, dyrektor banku.
W Koninie do przekazywania żywności będzie zobowiązanych 30 sklepów. Aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebne jest lokalne partnerstwo. – Musimy tę żywność odebrać, a potem przekazać osobom potrzebującym. Dlatego aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebujemy partnerów w kilkudziesięciu gminach. Marnowanie żywności ma nie tylko aspekt moralny, ale również dotyczący zanieczyszczenia środowiska. To będzie dla nas duże wyzwanie, ale cieszymy się, że ta ustawa weszła w życie – dodał Ireneusz Niewiarowski.