Słoń leśny z plastikowej butelki po mleku, muzealna gablota ze słoika oraz indiańskie nakrycia głowy – tak różnorodne prace dotarły do Muzeum Okręgowego w Koninie w ramach kolejnego wydania plastycznego konkursu „Moje Spotkanie z Muzeum”. Podsumowano go w gosławickim zamku. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: przedszkoli i szkół podstawowych. Uhonorowano zdobywców trzech pierwszych miejsc oraz osoby, których prace zostały wyróżnione. I tak – w kategorii szkół podstawowych największe uznanie jury (w którego składzie zasiadła historyczka sztuki – Monika Marciniak oraz etnograf – Elżbieta Sztamblewska) zdobył rysunek Michała Kloca ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Koninie. – To mój pierwszy poważniejszy konkurs. Pracę wykonałem ołówkiem, bo brak koloru nadaje rysunkowi lepszy charakter. Na mojej pracy znajduje się słoń leśny, na którym siedzi Indianin. Naprzeciwko jest górnik w wagonie z węglem. Z tyłu słonia jest bagno, a nad słoniem prażubr. Na górze można zobaczyć słońce z indiańską fajką – mówi Michał Kloc. Okazuje się, że wrażenie na młodych zwiedzających robią nie tylko eksponaty, ale także najbliższe otoczenie muzeum. – Ja wybrałem „Tytanika”, czyli elektrownię Pątnów. Zrobiła na mnie wrażenie, gdy byłem na Nocy Muzeów. Wyszukałem zdjęcie elektrowni w internecie. Zinterpretowałem je po swojemu. Użyłem trochę fantazji i dodałem wymyślone elementy – mówi o swojej pracy, która zdobyła wyróżnienie, Michał Piotrowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie. W tym roku konkurs „Moje Spotkanie z Muzeum” po raz kolejny spotkał się z dużą popularnością wśród przedszkolaków i uczniów konińskich szkół. Do muzeum napłynęło ponad dwieście prac. Od jego pierwszej edycji, wraz ze swymi uczniami, bierze w nim udział nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej nr 9, Maria Kulczewska. – Współpracujemy z muzeum od ponad dziesięciu lat. Podczas pierwszej edycji konkursu „Moje Spotkanie z Muzeum” wpadłam na pomysł by organizować tu plener. Prace z pleneru wysyłamy właśnie na konkurs. Największą popularnością wśród dzieci cieszy się zwykle słoń leśny. Później jest zamek, wiatrak i koty, które można spotkać na terenie całego muzeum – mówi Maria Kulczewska. Dodajmy, że w tym roku do konkursu zgłoszono sporo prac przestrzennych. Były to m.in. słoń leśny z plastikowej butelki po mleku, muzealna gablota ze słoika oraz indiańskie nakrycia głowy. W podsumowaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Nagrody wręczali pracownicy MOK na czele z dyrektorem, Lechem Stefaniakiem. Zostały one ufundowane przez Muzeum Okręgowe w Koninie oraz Urząd Miejski w Koninie. Nagrodzeni uczestnicy konkursu „Moje Spotkanie za Muzeum” 2017: KATEGORIA PRZEDSZKOLA I miejsce – Mateusz Dorawa (Przedszkole nr 25 w Koninie) II miejsce – Marianna Budzińska (Przedszkole nr 32 w Koninie) III miejsce – Gabriela Ines Trzebińska (Przedszkole nr 1 w Koninie) Wyróżnienia: Zuzanna Michalak, Bartosz Nykowski, Dawid Karnowski, Julia Wróbel, Wiktoria Świerszcz, Lena Jagodzińska, Wiktoria Gospodarek i Antosia Augustynowicz KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE I miejsce – Michał Kloc (Szkoła Podstawowa nr 4 w Koninie) II miejsce – Gabrysia Zielińska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Koninie) III miejsce – Kacper Jedliński (Szkoła Podstawowa nr 4 w Koninie) Wyróżnienia: Maria Czaplewska, Michał Piotrowski, Kamil Urbaniak, Fryderyk Rzepczyk, Gabrysia Dworzańska, Damian Woźniak, Nadia Kruszyńska, Aleksandra Kubiaczyk, Zosia Szut, Michalina Antecka, Wojciech Staszak i Oliwier Ignaczak W tym roku została przyznana także nagroda specjalna kierowniczki działu Rzemiosła Artystycznego – Małgorzaty Szuman-Gorczycy. Otrzymała ją Lena Ewa Perkowska.
2017-12-20 10:14:08