W godzinę „W” także w Koninie i innych miejscowościach naszego regionu zawyły syreny, by uczcić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Konińskie uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Po niej uczestnicy – w deszczu – przeszli pod pamiątkową tablicę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Polskiej Drogi Krzyżowej. O godzinie 17.00 rozbrzmiały syreny alarmowe, a kibice Górnika Konin odpalili race i wznieśli okrzyk „Cześć i chwała bohaterom!”. – Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że Konin pamięta o powstańcach warszawskich – mówił Andrzej Łącki z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie. Zgrzyt na uroczystości Dodając, że delegacje składają kwiaty i zapalają znicze w najbardziej symbolicznym miejscu w Koninie związanym z Powstaniem Warszawskim, czyli pod tablicą pamiątkową Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Polskiej Drogi Krzyżowej przy kościele św. Maksymiliana Kolbego. W pewnym momencie doszło jednak do pewnego zgrzytu, bo strażnicy miejscy, którzy szli przed pierwszą delegacją, położyli wiązankę pod tablicą obok. Szybko zostali skierowani pod tę właściwą. Hołd powstańcom oddali też kombatanci, posłowie, samorządowcy, prezesi miejskich spółek czy przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych.
2023-08-01 17:50:40