Wczoraj kołopołudnia rozpoczęło się posiedzenie sejmu,które zakończyło się dzisiaj po 6.00. Nad ranem posłowie przyjęli uchwałędotyczącą ,,tarczy antykryzysowej”, czyli między innymi pomocy dla przedsiębiorstw, któreponiosą straty przez pandemię koronowirusa. Rząd ma przeznaczyć na to ponad 212 miliardów złotych. – Nadchodzą trudnetygodnie, sprawmy, żebyśmy mogli najlżej uderzenie przez kryzys przejść mówił –mówił podczas sejmowego posiedzenia premier Mateusz Morawiecki. Podczasdyskusji opozycja wskazywała między innymi, że proponowane w tarczy rozwiązanianie pozwolą na utrzymanie miejsc pracy, że nie jest to ustawa gospodarcza amarketingowa.
Rząd maprzeznaczyć ponad 212 miliardów złotych na ratowanie polskiej gospodarki. Projektskłada się z pięciu filarów: obrony pracowników przed utratą pracy, dlaprzedsiębiorców, wsparcia dla służby zdrowia, zapewnienia stabilności sektorowifinansowemu oraz dotyczący inwestycji publicznych. Przedsiębiorcy mogą liczyć międzyinnymi na zawieszenie składek na ubezpieczenie społeczne przez trzy miesiące, przewidujesię także przedłużenie wypłat zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8,rząd ma również dofinansować firmom ,,postojowe”, to znaczy dopłacać 40 procentdo wynagrodzenia. Wydłużane mają też być terminy urzędowe, na przykład dotyczącemedycyny pracy, orzeczeń o niepełnosprawności, zezwoleń na przewóz. Rząd chce wspomócbranżę turystyczną. Firmy, które wykonują usługi w zamówieniach publicznych i niebędą mogły dotrzymać umów nie będą płacić kar za nieterminowość wykonania zleceńbądź usług. Zamknięte dzisiaj galerie handlowe nie mogą prowadzić działalności,więc najemcy zwolnieni będą z płatności czynszów, a po wygaśnięciu umowy najmującybędą podpisywać nowe z niższym czynszem.Zapowiedziano również, że więcej środków przeznaczonych zostanie na walkę zkoronawirusem, między innymi na sprzęt medyczny oraz większą ilośćprzeprowadzanych badań. Jak mówiono podczas posiedzenia sejmu, zawieszone zostanąmedyczne egzaminy dla osób je zdających, także obowiązki sprawozdawcze wobecNFZ, kontrole w stacjach krwiodawstwa, a wszystko by dostosować system zdrowiado panującej sytuacji. – Wdrożenie tarczy liczy się w godzinach. Przedstawiliśmynajlepsze możliwe rozwiązania. Proszę, żeby nie toczyć jałowych sporów.Głosujmy szybko, głosujmy zgodnie, bo od tego zależy przyszłość wszystkich Polaków – mówił wczoraj premier MateuszMorawiecki.
Na Facebooku posła Tomasza Nowaka ukazał się taki wpis. – Naszepostulaty: Potrzebujemy prawdziwej pomocy. Bezpieczeństwo ekonomiczne pracownikówi przedsiębiorców (równość pomocy dla małych firm i dużych). Zabezpieczenie płynnościfinansowej (zatrzymać pobór podatków na czas epidemii). Dzisiaj jest czas nawydawanie publicznych pieniędzy na ratowanie ludzkiej egzystencji w oparciu ozaufanie i prawdę. 20 mld zł na służbę zdrowia (z pieniędzy UE ). Pomocpracodawcom w oparciu o oświadczenie a nie wyliczanki skutkujące opóźnieniemlub wykluczeniem z pomocy. Na czas epidemii wszyscy muszą mieć zagwarantowaneminimalne wynagrodzenie z budżetu państwa. Trzeba ogłosić stan klęskiżywiołowej. Świadczenia dla wszystkich rodziców (także powyżej 8 roku życia), którzyzostali z dziećmi w domach – czytamy.
– Nocne głosowania w zdalnym sejmie. Od 23.00 do 24.00 przegłosowaliśmy11 poprawek. Nocne głosowania to w tym sejmie norma, ale tak uzbrojonyelektronicznie jeszcze nie byłem. Tempo jest takie, że może do śniadaniazdążymy... Przerwy od 1 do 2, później 2.30 i teraz do 3.00... kończymy 6.23:zagłosowaliśmy „za” choć „tarcza” jest niewystarczająca i niezgodna (zustalonymi zasadami) ze zmianą w kodeksie wyborczym (przywracająkorespondencyjne głosowanie dla chorych i po 60 roku życia – prą do wyborów 10maja),ale nie można spowalniać pomocy dla pracowników i przedsiębiorców. Będziemydomagać się nowelizacji oraz przyjęcia poprawek w senacie... – to kolejnywpis posła Tomasza Nowaka.
Podczas dyskusji przedstawiciele opozycji podkreślali, że ,,tarczę”napisali urzędnicy na potrzeby urzędników, że trzeba o tym rozmawiać z prawdziwymiekspertami – przedsiębiorcami. A proponowane rozwiązania nie utrzymają miejscpracy. I że ustawa nie jest gospodarcza a marketingowa.
Ustawa miałaby wejść w życie 1 kwietnia. Czy tak będziezdecyduje senat.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz