Dziś miało miejsceuroczyste otwarcie nowej Stacji Uzdatniania Wody Konin – Kurów w Koninie. –Jest to największa i najważniejsza inwestycja w historii Przedsiębiorstwa Wodociągówi Kanalizacji w Koninie. To sukces technologiczny na miarę XXI wieku – powiedziałZbigniew Szymczak, prezes PWiK.
Nowa stacja zaopatruję całą aglomerację konińską w wodę, azastosowana w niej nowa metoda dezynfekcji za pomocą elektrolizerawykorzystującego podchloryn sodu zapewnia bezpieczeństwo dla całego miasta.Dawna technologia oparta na wodzie chlorowej stanowiła duże zagrożenie dlawielu mieszkańców. – Do tej pory przywoziliśmy na nasz obiekt dziesiątki butliz chlorem gazowym. Rozszczelnienie takiej butli mogłoby doprowadzić do katastrofyw centrum naszego miasta – tłumaczył prezes PWiK.
– Ta inwestycja da mieszkańcom zdrową, smaczną i bezpiecznąwodę do picia. (…) Witamy państwa w XXI wieku w Europie – powiedział PiotrKorytkowski, prezydent Konina.
Koncepcja modernizacji nowej stacji wodociągowej zostałaopracowana w 2014 r. Trzy lata trwało samo przygotowanie dokumentacjibudowlanej. W 2019 r. został ogłoszony przetarg i wybrany wykonawca. – Było toosiem lat ciężkiej pracy wszystkich osób zaangażowanych w realizację tegoprojektu – mówił Zbigniew Szymczak. – Załoga PWiK, od montera po inżyniera, tonajwartościowsze zasoby, rzec można srebra rodowe naszej spółki.
Na terenie nowego obiektu wodociągowego zamontowano także źródłaodnawialnej energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu stacja jestw pełni samowystarczalna, jeżeli chodzi o energię elektryczną i cieplną.
Stacja uzdatniania wody kosztowała prawie 41 mln zł.Wsparcia finansowego w formie pożyczki udzieliły: NFOŚiGW (25.423.000 zł) orazWFOŚiGW (6.432.000 zł). Własne środki to 8.695.000 zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz