5 milionów złotych ma kosztować budowa przejścia podziemnegow ciągu ulicy Okólnej. Żeby jednak ono powstało, miasto musi pozyskać środki irozpocząć rozmowy z właścicielami gruntów przyległych do zlikwidowanegoprzejazdu. – W większości są to grunty Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystymPKP SA – informuje prezydent w odpowiedzi na interpelację radnego JarosławaSidora.
W piśmieradny informuje, że w imieniu mieszkańców od marca 2015 roku wnioskował o budowępołączenia pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Okólnej. Była też petycja podpisanaprzez 1.200 osób, jednak – jak wskazuje Jarosław Sidor – nie przekonało toówczesnych włodarzy i radnych poprzedniej kadencji. – Lekceważące stanowiskowładz miasta i radnych w tej kwestii, ma swoje konsekwencje do dniadzisiejszego – czytamy w interpelacji. Radnywskazuje, że przejście od ulicy Okólnej do nowego wiaduktu, które prezydent „wymusił”na PKP PLK nie jest bezpieczne, wygodne i nie spełnia żadnych standardów. Jestto więc połączenie tymczasowe, nie jest również dostosowane dla osób z niepełnosprawnościamii starszych, a także osób z wózkami i małymi dziećmi. Radny zapytał więc, kiedymiasto wprowadzi do budżetu zadanie polegające na wykonaniu dokumentacjitakiego przejścia, skąd weźmie na to pieniądze, czy prowadzono rozmowy zosobami posiadającymi tam grunty, a także dlaczego władze miasta od lat niemyślą perspektywicznie i długofalowo w sprawie inwestycji w Koninie? – Żadnainwestycja w mieście nie może zostać zrealizowana bez wiedzy i akceptacji Rady Miasta. Tak również było w przypadku inwestycji –budowy wiaduktu, łączącego ulicę Wyzwolenia z ulicą Paderewskiego. 30 sierpnia 2016 roku zostało zawarteporozumienie pomiędzy Miastem Konin a PKP PLK SA,będące kompromisem wobec zamierzeń inwestycyjnych PKP, a możliwościami finansowymi samorządu Konina. Zgodę na zawarcie porozumienia jednomyślnie (w tym również panradny) wyraziła Rada Miasta Koninapodczas sesji w dniu 25 marca 2015 roku – odpowiada Piotr Korytkowski. W ramachpodpisanego z PKP porozumienia uzgodniono m.in. likwidację przejazdówkolejowych na ulicy Okólnej i Torowej oraz budowę przejścia podziemnego w ciągu ulicy Torowej. Nie przewidywało natomiast budowy bezkolizyjnego przejścia przez tory wzdłuż ulicy Okólnej. – Po kilkumiesięcznym okresie użytkowania nowej trasybardzo mocno wybrzmiała sprawa zlikwidowanegoprzejazdu na ulicy Okólnej i brak możliwości przekroczenia przez pieszych w tym miejscu przebudowanej linii kolejowej.Dlatego też 22 marca 2021 roku wystosowałempismo do Ministra Infrastruktury oraz prezesa PKP PLK SA z prośbą o wsparcie miasta w zamiarze budowy bezkolizyjnegoprzejścia w tym miejscu. Kolejne pismo w tej sprawie do PKP złożyłem 5 listopada 2021 – wskazuje prezydentKonina i dodaje, że ich treść radny zna.
Budowa przejściapodziemnego na Okólnej miałaby zostać sfinansowana w ramach II edycji RządowegoFunduszu Polski Ład. Miasto aplikuje o środki. Wartość inwestycji to 5 milionówzłotych,
95 procentdofinansowania to 4.750.000 zł. – Rozpoczęcierozmów z właścicielami gruntów przyległych do zlikwidowanego przejazdu nastąpi po przygotowaniu koncepcji i powzięciuinformacji o możliwej lokalizacji tunelu. W większości są to grunty Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PKP SA –dodaje prezydent Korytkowski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz