Uroczystą mszą za ojczyznę, a także złożeniemkwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego uczczono w Koninie 100. rocznicęBitwy Warszawskiej oraz święto Wojska Polskiego. O konińskim wątku wydarzeń sprzed stu lat opowiedział Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Koninie.
Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej parlamentarzyści,przedstawiciele władz miasta, sejmiku wojewódzkiego, partii politycznych, różnychorganizacji, instytucji, firm, kombatantów oraz duchowieństwa, ale także mieszkańcy miasta, uczestniczylidzisiaj w uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny w kościelepw. św. Bartłomieja w Koninie.
Po nabożeństwie uczestnicy miejskich uroczystości przemaszerowalipod ratusz, gdzie Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniuoddział w Koninie, odczytał krótką historię wydarzeń sprzed stu lat, zawierającw niej wątek koniński. – Dzień 15 sierpnia to data symboliczna. Tego dnia wgodzinach nocnych pierwsi żołnierze 21. Dywizji Górskiej rozpoczęli forsowanieWieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku którejrozbito wojska rosyjskiego bolszewickiego frontu zachodniego. (…) Bezpośredniedziałania wojenne w 1920 roku szczęśliwie ominęły Konin, ale w sytuacjizagrożenia ojczyzny mieszkańcy miasta i regionu wnieśli swój wkład wzwycięstwo, podejmując ogromny wysiłek organizacyjny, materialny i tennajistotniejszy, czyli bezpośredniej służby z bronią w ręku. (…) W Koninie odjesieni 1919 roku stacjonował batalion zapasowy 18. Pułku Piechoty orazmieściła się jego Powiatowa Komenda Uzupełnień, która swoim zasięgiem działaniaobejmowała także sąsiednie powiaty kolski i słupecki. Tym samym miasto miałostać się jedynym we wschodniej Wielkopolsce miejscem formowania Ochotniczego PułkuPiechoty, któremu nadano numer 218. (…) Według sprawozdania GeneralnegoInspektora Armii Ochotniczej, z Konina odeszła i oddana została do dyspozycji NaczelnegoDowództwa kompania w liczbie 96 szeregowców – przekazał m.in. Rybczyński.
Nakoniec poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem popiersia MarszałkaJózefa Piłsudskiego. Następnie przedstawiciele miasta przejechali na cmentarz naulicy Kolskiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kwaterze WojskaPolskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz