Prezydent Piotr Korytkowski upamiętnił dziśtragiczne wydarzenia z sierpnia 1943 roku, jakie miały miejsce w nazistowskimobozie pracy przymusowej dla Żydów, mieszczącym się w Koninie - Czarkowie przyul. Kolejowej. Więźniowie obozu byli wykorzystywani do pracy przy budowiestacji kolejowej i parowozowni. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia lub zostałozabitych przez nazistów. W lipcu 1943 r. władze obozu przeprowadziły selekcjęwięźniów. W sierpniu ci, do których docierały informacje o planowanejlikwidacji obozu wzniecili bunt. Podpalono niektóre baraki. Częśćwięźniów spłonęła, natomiast inni podjęli dramatyczną decyzję o samobójstwie.
Zdj/facebook/Konin.Ilove it
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz