Dzisiajw Koninie kilkadziesiąt osób podpisało wyjątkowe porozumienie. Zadeklarowało wnim, że chce współpracować na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej WielkopolskiWschodniej. – Konin chce być miastem nowej prędkości. I będzie nadawał tę prędkośćcałemu regionowi. Może zmienić się oblicze tej części Wielkopolski – mówiłPiotr Korytkowski, prezydent Konina podczas specjalnej konferencji.
Konferencję otworzył igości przywitał Maciej Sytek, pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacjiWielkopolski Wschodniej, jednocześnie prezeszarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. Maciej Sytek przedstawiłprezentację dotyczącą planów związanychz procesem sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Wsumie nieco wcześniej w ministerstwie energii przedstawiciele województwa przedstawili ponad 20 projektów, które zawiozą za kilka dni do Brukseli. – W całej Europie są 42 tereny pogórnicze.Jesteśmy 18 regionem, który złoży projekty. Będziemy tworzyć takie projekty,żeby po pieniądze Unii Europejskiej sięgnąć – mówił. I przedstawił projektydotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii, elektromobilności i technologiiwodorowych. – Zobaczymy czy przyjedziemyz tarczą czy na tarczy. Mam nadzieję, że z tarczą – mówił Maciej Sytek.Opowiadał o planowanej budowie stacji wodorowej, zielonym wsparciu dla firm,Klastrze Zielona Energia Konin, geotermiach w Koninie, Kole i Turku, energii z natury– instalacje dla budynków użyteczności publicznej, Regionalnym Zintegrowanym TransporciePublicznym, który połączy Konin, Koło, Słupcę i Turek. Wspomniał również odwóch projektach wsparcia dla pracowników małych i średnich firm. – Komisja Europejska może „poluzować” ramyniektórych projektów. Może zgodzić, żeby środki na szkolenia przekazać także dużyprzedsiębiorstwom – mówił Maciej Sytek. Dwóch edukacyjno-promocyjnych idwóch kulturalno-rekreacyjnych.
Osiem projektów przygotowałZespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”. Dotyczą między innymi farmfotowoltaicznych oraz wiatrowych na terenach pokopalnianych, przebudowy kotła węglowegona biomasowy, budowie magazynu ciepła dla miasta, budowy fabryki do produkcji,magazynowania i sprzedaży wodoru, budowy paneli fotowoltaicznych i ichinstalacji. – To są projekty, którechcemy realizować. Produkcja wodoru, magazynowanie i sprzedaż to nasz cel.Tworzenie nowych miejsc pracy będzie odpowiedzią na zmniejszenie produkcji węgla.To chcemy robić w ciągu najbliższych 3 lat – mówił Marcin Ginel, pełniącyobowiązki prezesa ZE PAK.
Trzeba dodać, że nakonferencję przejechali samorządowcy z Konina, Koła, Turku i Słupcy, a nawetposzczególnych gmin. Nie zabrakło radnych województwa wielkopolskiego, a także przedstawicieliprzedsiębiorców z całego regionu. Maciej Sytek zaproponował, by spotkaniapodobne do dzisiejszego, odbywały cię co kwartał bądź przynajmniej raz na półroku. – Żeby się spotykać koniecznie wtakim gronie i rozmawiać o problemach, które radni mogli przedstawić podczasposiedzenia sejmiku wojewódzkiego – mówił Maciej Sytek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz