Rekordowa liczba małżeństw z gminy Sompolno świętuje w tym roku zaszczytnyjubileusz „Złotych Godów”. Dziś samorząd Sompolna postanowił podziękować aż 25parom, które od 50 lat, w miłości i wbrew wszelkim przeciwnościom losu przemierzająwspólną drogę. Dodatkowo kolejne dwie pary mogą pochwalić się „Diamentową”,czyli 60. rocznicą bycia razem „na dobre i na złe”.
Uroczystość odbyła się w gościnnej restauracji„U Michała” w Sompolnie. Jubilatów powitała Danuta Kołacka, kierownik UrzęduStanu Cywilnego w Sompolnie. - Mija 50 lat od chwili, gdy zawarliście związekmałżeński przyrzekając sobie nawzajem, że uczynicie wszystko, aby waszemałżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe - mówiła. - Przyrzeczenia tegodotrzymaliście mimo wielu złożonych zdarzeń losowych. Wszystkie przeżycia,radości i smutki, troski i obowiązki związały was i jeszcze bardziej. 50 lat totak wiele, ale jakże szybko minęły te lata. Minęły we wspólnej trosce ozapewnienie dziennego bytu rodzinie, w trosce o dobre wychowanie dzieci i ichprzyszły los. Nie każdemu dane jest, by po 50 latach wspólnego pożycia mógł myślamiwrócić do tamtych młodzieńczych lat, by obchodzić Złote Gody. Za trud ipoświęcenie na pewno wdzięczne są wam dziś wasze dzieci, a Urząd Miejski w Sompolniew dowód uznania wystąpił do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wyróżnieniewas poprzez odznaczenie medalami za długoletnie pożycie małżeńskie.
Zanim jubilaci otrzymali wyróżnienia,burmistrz Sompolna Waldemar Marciniak złożył parom najserdeczniejsze życzenia igratulacje. – Medal za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawany przezprezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę jest wśród polskichodznaczeń szczególny – mówił. - Otrzymuje go bowiem dwoje ludzi, dla którychwspólne, rodzinne życie jest powodem do dumy i radości dla najbliższych, atakże wzorem i przykładem godności, lojalności i wierności. Medal ten jestsymbolicznym wyrazem uznania dla wartości życia rodzinnego oraz siły moralnejpromieniującej z trwałego, zgodnego i szczęśliwego związku małżeńskiego. Odznaczenieto jest również publicznym wyrazem wdzięczności za codzienny trud, pokonywanieprzeciwności losu, za wspieranie się wzajemne w niezłomnej relacji małżeńskiej,za odpowiedzialność i poświęcenie w wychowaniu dzieci. Jestem przekonany, żeswoim małżeńskim życiem w pełni dowiedliście państwo, że ten medal trafia wnajgodniejsze ręce.
Żeby oprócz łez wzruszenia, natwarzach jubilatów pojawił się uśmiech, burmistrz Waldemar Marciniak przyznał,że kiedy jego rodzice obchodzili 50. rocznicę ślubu, to zaczął się zastanawiaćjak to jest możliwe, żeby tyle lat wytrzymać ze sobą. - Usłyszałem wtedy dwie historie– mówił. - Pierwsza: małżonkowie uzgodnili sobie przed ślubem, że mąż będzietylko i wyłącznie decydował o sprawach ważnych, a w mniej ważnych żona. Przez50 lat ważnych spraw nie było! Druga para podała przykład, że jeżeli jedno zdenerwujesię na drugie, to wychodzi z domu, żeby się nie kłócić. Mąż stwierdził, że garażuspędził ponad 25 lat życia.
Uroczystość,oprócz medali, wyróżnień, kwiatów, nie mogła obyć się bez jubileuszowego tortu,a sami jubilaci sami upomnieli się o… tańce. - Obserwując uczestników, możnazauważyć, że małżeństwa obchodzące Złote i Diamentowe gody są w coraz lepszejkondycji – skomentowała kierownik USC Danuta Kołacka. – Wyglądają młodziej,dbają o siebie, widać, że cieszą się życiem. Miejmy nadzieję, że tak pięknetradycje będą kontynuowane w kolejnych latach, a liczba świętujących par będzienadal rosnąć.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz