Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Od stycznia drożej za śmieci. Ulga dla osób mających kompostownik

18:18, 15.12.2020 Aktualizacja: 00:57, 20.10.2025
Skomentuj Od stycznia drożej za śmieci. Ulga dla osób mających kompostownik

Odstycznia 2021 roku stawka za odbiór odpadów segregowanych wzrośnie do 19 zł od każdegomieszkańca. Ci, którzy nie chcą dzielić śmieci na papier, szkło i plastik wydadzą miesięcznie 57 zł. Radni uchwalili dziś jednak też bonifikatę dlamieszkańców gminy, którzy nie będą oddawać odpadów bio, tylko je kompostować,ci zapłacą 15,50 zł.

Długa i niełatwa była dyskusja na temat śmieciprodukowanych przez mieszkańców gminy Wilczyn. Tamtejszy samorząd, podobnie jakw okolicznych gminach, od lat dopłaca do całego systemu gospodarowania odpadami,choć nie powinien tego robić. Zgodnie z wyliczeniami wójta Grzegorza Skowrońskiegoi jego urzędników, od nowego roku każdy z mieszkańców gminy powinien płacić zaodpady po 20 zł, ci którzy ich nie segregują po 60 zł. Jak wyjaśniano stawki musząwzrosnąć, bo śmieci jest coraz więcej, także tych zmieszanych. Wielu mieszkańcówsegreguje źle, poza tym zgodnie z deklaracjami, w całej gminie brakuje okołotysiąca mieszkańców! Jak podkreślano, nie są meldowani czasowi pracownicy zUkrainy, do systemu nie wrócili studenci czy uczniowie, którzy przecież wkończącym się roku nie byli w szkołach i na uczelniach, bo zajęcia zawieszono zpowodu koronawirusa, w systemie nie ma i letników, którzy także teraz, pozasezonem, zamieszkują domki nad jeziorami. Wniosek był jeden - potrzebne sączęstsze kontrole.

Ostatecznie jednak uzgodniono stawkę19 zł od osoby segregującej odpady i 57 zł dla oddających odpady zmieszane. Radnijednogłośnie przegłosowali też zwolnienie z części opłaty dla osób posiadającychkompostownik przydomowy. Będzie to 3,5 zł miesięcznie czyli opłata wyniesie15,5 zł.

Nowe stawki wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Osoby, które dotychczas deklarowały kompostowanie iwłaściwą liczbę osób w gospodarstwie domowym nie muszą nic robić. Mieszkańcy,którzy teraz chcą rozpocząć kompostowanie muszą złożyć nową deklarację wurzędzie gminy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%