Pokompleksowym remoncie kłodawski ratusz został oddany do użytku.Otwarcie drzwi zabytkowego obiektu, który zyskał nowy wyglądzarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, było najważniejszym punktemtegorocznych Dni Solnego Miasta. Goście i mieszkańcy obecni nauroczystości mieli okazję zwiedzić odnowione wnętrza, a pierwszagrupa miała też okazję posłuchać, jak na pianinie w sali ślubów gra... kłodawski włodarz.
Zakończyłysię prace remontowe kłodawskiego ratusza. Zabytkowy,późnoklasycystyczny obiekt w sercumiasta zyskał nowy wygląd i została mu przywrócona dawna funkcjasiedziby lokalnego samorządu. Co prawda, burmistrz nie będzie w nimurzędował, ale znajdą w nim miejsce Urząd Stanu Cywilnego orazWydział Spraw Obywatelskich. Będzie też sala ślubów.
Przypomnijmy,że gmachzostał wzniesionyokoło 1820 roku, a do jego powstania użyto materiałówrozbiórkowych z kolegiaty świętego Idziego. Rewitalizacja budynkurozpoczęła się latem 2021 roku dzięki milionowemu dofinansowaniuz RządowegoFunduszu Inwestycji Lokalnych. Wartośćwszystkich robót wyniosła nieco ponad 1,8 mln zł.
Uroczysteoddanie do użytku zrewitalizowanego ratusza wpisało się wtegoroczne obchody Dni Solnego Miasta. Rozpoczęło się powitaniemzaproszonych gości, wśród których nie brakło posłów WitoldaCzarneckiego i Leszka Galemby i wicewojewody Anety Niestrawskiej.Przybyli też samorządowcy wojewódzcy, gminni i powiatowi, byliwłodarze, prezesi i dyrektorzy instytucji, organizacji,stowarzyszeń, szkół i innych jednostek oraz mieszkańcy Kłodawy iokolic, którzy złożyli gospodarzom gratulacje z okazjiprzywrócenia ratuszowi dawnej świetności. Oficjalnemu otwarciuratusza towarzyszyło przypomnienie historii zabytku.
Do 1980 roku był on siedzibą lokalnych władz, a potem - do 2015 roku - mieścił się w nim posterunek najpierw milicji, potempolicji. – Kłodawa to prawie 600 lat praw miejskich, którychsymbolem jest ratusz. Na 550-lecie miasta zbudowano PrezydiumMiejskiej Rady Narodowej przy ulicy Dąbskiej i od 1980 roku wratuszu nie pracowała administracja lokalna, a później samorządowa.Z chwilą, gdy Policja opuściła ratusz, władze Kłodawy podjęłystarania o odzyskanie tego najważniejszego dla miasta budynku. 30września 2016 roku rada miejska uchwałą wyraziła wolę jegonabycia. To znamienne i cenne, że niezależnie od tego, kto byłbyburmistrzem czy radnym, wszyscy od wielu lat marzyliśmy, by ratuszwrócił do swojej macierzy. Kolejne ważne daty to 1 lutego 2019,kiedy to ówczesny wojewoda wielkopolski a dziś minister, panZbigniew Hoffmann, wydał zarządzenie w sprawie darowizny dla miastaKłodawa budynku wraz z przeznaczeniem na utrzymywanie pomieszczeńdla urzędu administracji samorządowej. Niespełna dwa miesiącepóźniej został zawarty ze starostą kolskim panem RobertemKropidłowskim akt notarialny i od tej chwili jesteśmy właścicielamiratusza. Od tego też momentu rozpoczęliśmy starania o jegorewitalizację – mówił Piotr Michalak, burmistrz Kłodawy,dziękując wszystkim zaangażowanym w działania na rzeczprzywrócenia obiektowi dawnej świetności.
Otwarcie zrewitalizowanego zabytku zostało uświetnione wystawą fotografii z ceremonii ślubnych iinnych wydarzeń, które przed laty odbyły się w kłodawskimratuszu oraz wernisażem prac powstałych podczas pleneru malarskiegopod hasłem „Kłodawski rynek”. Nie brakło teżokolicznościowych pamiątek w formie pocztówek i widokówekprzedstawiających kłodawskie widoki. Organizatorzy zadbali też osmakowe doznania gości. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenugminy Kłodawa przygotowały stoły zastawione tradycyjnymipotrawami. Były też stoiska dla wielbicieli lokalnej twórczości.Niewątpliwą atrakcją był także występ Orkiestry Dętej„Solanie”. Wisienką na torciebył jednak zagrany na początku uroczystości przez Izabelę Nowak, kierownika ReferatuAdministracji i Kadr UMiG-u w Kłodawie Marsz Mendelssohna, a potem jeszcze, na tym samym pianinie, podczaszwiedzania obiektu przez gości, zasiadł i grał dla nich burmistrzPiotr Michalak, za co zebrał gromkie brawa.
A terazprzed samorządem kolejne wyzwanie. Będzie nimrewitalizacja placu Wolności, na którą gmina Kłodawa, z Polskiego Ładu, otrzymała wsparcie w kwocie 5 mln zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz