Burmistrz RomualdAntosik podpisał umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych isolarnych dla mieszkańców miasta, biorących udział w projekcie „Energia słoneczna dla domu”.Dzięki temu turkowianie jeszcze w tym roku zamontują na swoich dachach panelesłoneczne.
Projekt„Energia słoneczna dla domu – wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych isolarnych na potrzeby mieszkańców Gminy Miejskiej Turek” uzyskał dofinansowaniez WRPO w wysokości 5 mln 389 tys. 031 zł. Do udziału wprojekcie przystąpili właściciele 321 domów jednorodzinnych. W ich imieniusamorząd wnioskował o dofinansowanie do montażu 304 instalacji fotowoltaicznycho mocy od 2 do 15kW, oraz 86 instalacji solarnych o mocy 3,658 kWt dla gospodarstwadomowego do 4 osób i o mocy 5,487 kWt dla gospodarstwa domowego powyżej. 4 osób.Mieszkańcy pokryją 15 proc. kosztów netto każdej instalacji oraz cały podatekVAT.
Pierwotnieprojekt miał być zrealizowany do końca 2018 r., niestety, wcześniej zakończyłysię nabory na podobne konkursy w innych województwach, gdzie wszystkie znaczącefirmy stanęły do przetargów i wykonywania zleceń na instalację systemówwykorzystujących odnawialne źródła energii. Stąd też na pierwszy przetargogłoszony przez miasto Turek w lipcu 2018 r., nie wpłynęła żadna oferta.W kolejnym przetargu, we wrześniu 2018 r., wpłynęła jedna oferta, jednak o ponad 2miliony zł wyższa niż wartość całego projektu. To dla mieszkańców oznaczałobydużo większe koszty montażu instalacji, niż wcześniej zakładano.
Ponieważz podobną sytuacją zetknęły się inne gminy z terenu Wielkopolski, którypozyskały dofinansowanie, Urząd Marszałkowski w Poznaniu podjął decyzję owydłużeniu terminu realizacji projektów do 30 września 2019 r. To rodziłoszanse na znalezienie wykonawcy. Miasto unieważniło drugi przetarg i ogłosiłokolejny, z nowym, znacznie dłuższym terminem realizacji zadania. W międzyczasiezmieniła się sytuacja w branży OZE, na rynku pojawili się wykonawcy, któryukończyli kontrakty na 2018 r. i zainteresowali się nowymi przetargami.
Natrzeci przetarg zgłosiły się trzy zainteresowane firmy. Najniższą ofertę, nasumę 6 mln 596 tys. zł złożyła firma z Warszawy. Zaproponowała inwestycję zakwotę ponad 245 tys. zł mniejszą, niż przyjęto we wniosku o dofinansowanie.Ponadto spełniła wszystkie wymagania związane z procedurą przetargupublicznego. W związku z tym burmistrz Romuald Antosik wraz z Piotrem Jacewiczem,wiceprezesem zarządu Sanito Sp. z o.o., podpisali umowę na wykonanie instalacjifotowoltaicznych i solarnych w 321 domach w Turku, które mają być zamontowanedo sierpnia 2019 r. i będą objęte 9-letnią gwarancją.
WkrótceUrząd Miejski w Turku będzie kontaktować się z mieszkańcami – uczestnikamiprojektu, w sprawie podpisania umowy i wpłaty wkładu własnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz