Wygląda na to, że w przyszłym roku mieszkańcygminy Ślesin zapłacą więcej za odbiór odpadów. Mówił o tym dzisiaj podczassesji Rady Miejskiej burmistrz Mariusz Zaborowski. O ile więcej? Odpowiedź darozstrzygnięcie przetargu, który wkrótce zostanie ogłoszony.
Jak powiedziałMariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina, na terenie gminy na stałe i czasowozamieszkuje 14.103 osób, w systemie jest natomiast 11.809 osób. – Dodatkowo naterenie gminy Ślesin obecnie mamy w systemie 662 domki letniskowe, pozostałeosoby nieujęte w systemie to studenci studiów dziennych, pracujące w delegacjioraz za granicą lub wynajmujące nieruchomości w innych miastach, to przeprowadzkiw celach zarobkowych – mówił burmistrz. W 2021 roku w związku z pandemiąkoronawirusa odnotowano znaczny wzrost liczby odbieranych odpadów. Powód? Osobydłużej przebywały w domkach letniskowych, więcej mieszkańców pracuje zdalnie,więc też zostają na miejscu. – Mieszkańcy przebywający w domach robili porządkiw budynkach gospodarczych i garażach – dodał Mariusz Zaborowski. Obecnie przychodyz tytułu gospodarowania odpadami oszacowano na poziomie ponad 2 mln 554 tys.złotych.
Burmistrz odniósłsię też do wyrażonej przez radnych negatywnej opinii przez ślesińskich radnych dotyczącejproponowanych, wyższych, opłat pobieranych w MZGOK w Koninie za takie frakcjejak szkło, papier i tworzywa sztuczne. – Teraz jest to złotówka! – mówiłMariusz Zaborowski. – A od przyszłego, mimo że rada miejska nie wyraża aprobatydo tej stawki, to większościowym ponad 90-procentowym właścicielem spółki jestmiasto Konin i ono zdecyduje, czy te stawki będą. Ale zaplanowano, że papier itektura to 25 złotych za tonę, a była złotówka, szkło 10 zł za tonę, a byłazłotówka i tworzywa sztuczne 75 złotych a była złotówka.
Mariusz Zaborowski wspomniał,że te stawki i tak mają być niższe dla wspólników spółki. – Bo w przypadkupapieru i tektury dla tych, którzy nie są członkami to 171 zł, szkło 81,36 zł itworzywa sztuczne 513,40 zł – dodał burmistrz Ślesina. Podkreślał, żeproponowane przez MZGOK stawki dla tych trzech frakcji, ale i inne czynniki,czyli większe ilości odbieranych odpadów, koszty paliwa, energii czy kosztyosobowe pracowników, wpłyną na stawkę opłat za odpady na przyszły rok. – Spodziewamysię, że będzie wyższa. Ona i tak jest na bazie powiatu konińskiego bardzo porównywalna,czasami trochę niższa. Słyszymy o dużych miastach, gdzie te kwoty są zdecydowaniewyższe, sięgają nawet 30 złotych od osoby. Oczywiście zawsze prosimy panaprezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ślesinie, żeby ta bardzo duża gałąźjego działalności, była jednak niedochodową i wychodziła na zero. Do stawek zaśmieci wrócimy w okresie po otwarciu ofert z przetargu i uzyskaniu kwoty, jakązłożą nam oferenci, chociaż od kilku lat tylko i wyłącznie jest to nasza spółka– dodał Mariusz Zaborowski.
Obecnie stawka naterenie gminy Ślesin od osoby to 18 złotych miesięcznie (odpady segregowane –złotówka mniej, gdy ktoś ma kompostownik) a jeśli ktoś nie wypełnia obowiązkuzbierania ich w sposób selektywny – 54 zł, w przypadku domków letniskowych jestopłata ryczałtowa w wysokości 181 zł (odpady segregowane), a gdy ktoś nie chce segregowaćodpadów musi zapłacić – 543 zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz