Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Burmistrz, przewodniczący rady i starostowie otańczyli wieniec dożynkowy

20:44, 01.09.2019 Aktualizacja: 21:38, 24.10.2025
Skomentuj Burmistrz, przewodniczący rady i starostowie otańczyli wieniec dożynkowy

Dziesięć wieńcówzgłoszono do konkursu podczas dożynek gminno-parafialnych w Szyszynie (gminaŚlesin). Komisja miała trudne zadanie, co widać po werdykcie. Przyznała dwierównorzędne pierwsze nagrody, a otrzymały je Koło Gospodyń Wiejskich Lubomyśleoraz mieszkańcy Półwioska Starego. Było też kilka drugich miejsc i kilkatrzecich.

Szyszyn po piętnastu latach znów był gospodarzemtegorocznych dożynek gminno-parafialnych. Uroczystości rozpoczęła msza święta,której przewodniczył ks. Leszek Rybka, proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa iDobrego Pasterza w Ślesinie.

Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnego dzielenia sięchlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, który burmistrzowi MariuszowiZaborowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ślesinie PawłowiBielickiemu przekazali starostowie dożynek, czyli Aniela Walczak, prowadząca zmężem 40-hektarowe gospodarstwo w Szyszynie, oraz Arkadiusz Naworski, który zżoną Krzysztofą prowadzi 170-hektarowe gospodarstwo w Honoratce. Temu wydarzeniutowarzyszył widowiskowy występ wwykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”. Publiczność usłyszała tradycyjnepieśni dożynkowe, a także zwyczaje i praktyki związane z uprawą zbóż, akulminacyjną częścią było symboliczne otańczenie wieńca, w czym brali teżudział burmistrz, przewodniczący Rady Miejskiej w Ślesinie oraz starostowieświęta plonów.

Mariusz Zaborowski w swoim wystąpieniu podkreślał, żedożynki to najważniejsza uroczystość w gminie, bo to podziękowanie za całorocznytrud pracy rolników. – Dostrzegającwielką wartość waszej pracy, życzę wam niezmiennej satysfakcji z gospodarowania,pomyślności i dobrego zdrowia. Spotykając się na tradycyjnym święcie plonów wtym roku odwołujemy się do pięknych praktykowanych od wielu wieków tradycji dożynkowych– mówił burmistrz. Ale podkreślał, że ten rok nie był łatwy ze względu nasuszę. Do gminy wpłynęło prawie 600 wniosków zawierających straty, któreponieśli rolnicy.

Święto plonów to także konkurs na najpiękniejszy wieniecdożynkowy. Komisja oceniała ich dziesięć i miała problem z wyborem, bo – jakmówił Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie– wszystkie były piękne. – Pracewymagały wiele czasu i poświęcenia, umiejętności, a przede wszystkim talentu – mówił odczytującwerdykt. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali – Koło Gospodyń WiejskichLubomyśle oraz mieszkańcy Półwioska Starego. Było też kilka drugich miejsc,które przyznano – KGW Szyszynek, sołectwu Ostrowąż, mieszkańcom PółwioskaNowego oraz sołectwu i KGW Szyszyn. A kto otrzymał trzecią nagrodę? Tych teżbyło kilka. Zdobyły je sołectwa Marianowo oraz Półwiosek Lubstowski, a takżeKGW Wąsosze i KGW Mikorzyn.

Dla gospodarzy dożynek, czyli Szyszyna, burmistrz przygotowałjeszcze jedną niespodziankę. Zapowiedział, że powstanie tutaj nowy plac zabaw.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Majka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%