Sport

Zamknij

Dodaj komentarz

Rozmowa z pasjonatem sportu Adamem Maciejewskim. Rolą trenera personalnego jest motywacja i wsparcie!

13:36, 23.04.2024 Aktualizacja: 15:38, 20.10.2025
Skomentuj Rozmowa z pasjonatem sportu Adamem Maciejewskim. Rolą trenera personalnego...

– Skąd pomysł na tego rodzaju zajęcie?

– Odkąd pamiętam, zawsze skupiałem się na sporcie i byłem jegopasjonatem. Najpierw była piłka nożna, ręczna, tenis, aż przyszedł moment, kiedy„zakrólowały” triathlon i siłownia. Oczywiście ona wcześniej była obecna w moimżyciu, tyle że nie na taką skalę. Były to czasy liceum. Zawsze lubiłemwspółpracować z ludźmi, w grupie i – rzecz jasna – pomagać czy trenować wsiłowni oraz edukować się, a tym samym poszerzać swoją wiedzę. Właśnie z tegopowodu podjąłem decyzję o zawodowym podejściu do tematu i zostałem trenerempersonalnym. To mnie cieszy i satysfakcjonuje, bowiem mogę pomagać innym wosiąganiu celów oraz zmienianiu nawyków, które na większą skalę byłyby dla nichzgubne.

– A jak Pan uważa, z perspektywy czasu, jakie warunkinależy spełniać, aby zostać trenerem personalnym?

– Myślę, że trener musi być po części psychologiem idietetykiem oraz być wyrozumiałym. Musi też potrafić nawiązać dobry kontakt zdaną osobą i odpowiednio przekazywać swoją wiedzę, bowiem nie zawsze idzie to wparze z odpowiednim jej sposobem transferowania. Poza tym, moim zadaniem, awięc trenera personalnego jest pokazanie na zajęciach, jak prawidłowo ćwiczyć,ale również uświadomienie, jak ważny w życiu jest ruch, ponieważ ta świadomość,niestety, jest nadal zbyt mała oraz zwrócenie uwagi na to, co się je, bo ilośćnie świadczy o kaloryczności posiłku. Na tym się skupiam podczas treningu iprowadzonych rozmów.

– Ile godzin w tygodniu należałoby ćwiczyć, żeby widziećefekty, a dodajmy, że nie każda osoba, która podejmie to wyzwanie, jest w pełnisprawna ruchowo?

– Każdy, kto się do mnie zgłasza, ma inne potrzeby. Jeden chcezrzucić parę kilogramów, inny znów popracować nad określoną partią ciała lubcałą sylwetką. Sportowcy zaś zamierzają się przygotować do sezonu, więc napoczątku konieczny jest zawsze wnikliwy wywiad. Zwykle robię go podczaspierwszego treningu. Pytam wówczas o stan zdrowia, przebyte kontuzje, złamaniaitp. Taka rozmowa ma na celu zdobycie jak najwięcej informacji o danej osobie,by móc przygotować dla niej jak najlepszy program treningowy.

– Jaka wiedza czy umiejętności są u Pana pomocne wprowadzeniu pełnowartościowych zajęć?

– Na pewno wiedza psychologiczna, bowiem wiele osób niewierzy w swoje możliwości i już na starcie wątpi, że osiągnie zamierzony cel.Moją zaś rolą jest właściwa motywacja i wszelakie wsparcie. Ponadto przychodzącna siłownię i usiłując ćwiczyć bez trenera, można najzwyczajniej zrobić sobiekrzywdę: myślę tutaj o złym wyborze urządzeń oraz niewłaściwym wykonywaniućwiczeń. Poza tym bez pomocy trenera motywacja może spadać, a dana osoba szybkomoże zrezygnować, nie widząc efektów lub gubić się wśród tych sprzętów, niemając wiedzy teoretycznej i praktycznej. Zatem to trener personalny jest tąosobą, która zadba o rodzaj ćwiczeń i odpowiedni dobór urządzeń oraz o spokój ibezpieczeństwo podopiecznego. Kiedy już to mamy opanowane, równie ważna jest współpracana płaszczyźnie trener – ćwiczący i to w pełnym znaczeniu tego słowa, bo motywującyjest już sam fakt umówionych spotkań, ich regularność, czyli w rezultacie nieodpuszczaniesobie zajęć.

– Trening jest „motorem” do pokonywania samego siebie…?

– W zupełności się z tym zgadzam. Nawet wówczas, kiedyprzychodzi się po treningu, jesteśmy padnięci, ale te siły witalne szybkowracają, bo nasz organizm będąc silniejszym, szybciej się regeneruje. Ćwiczącysą również szczęśliwsi, przez uwalniające się w ciele podczas zajęć endorfiny.Co tu dużo szukać – wiem to z autopsji. Poza tym sala treningowa to taka mała „sesja”,podczas której pozbywamy się złej energii i zupełnie inaczej patrzymy na naszeproblemy, dlatego wszystkich gorąco zachęcam do ćwiczeń, bo – jak mówipowiedzenie – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Podsumowując, odpowiedni treningi zdrowa dieta powodują, że nasz organizm może zdecydowanie więcej niż mogłobysię nam wydawać.

– Dziękuję za rozmowę.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%